За рік на Львівщині майже втричі зросла кількість міст і сіл, забезпечених вивозом сміття

13:20, 11 травня 2016

На Львівщині 82% населених пунктів забезпечені централізованим вивозом сміття. Цей відсоток значно зріс протягом року, але стовідсоткового охоплення досягнути не вдалося, повідомила під час прес-конференції заступниця голови Львівської облдержадміністрації Ірина Гримак.

«У березні 2015 року ми проаналізували ситуацію з збором твердих побутових відходів. Статистика була невтішною: з 1928 населених на території області лише 30% були забезпечені централізованим вивезенням сміття. Тобто лише Львів, частина міст обласного значення і кілька райцентрів мали підписані угоди з приватними компаніями та комунальними підприємствами про збір і вивезення сміття», – розповіла Ірина Гримак. 

У зв’язку з цим, за її словами, у ЛОДА поставили завдання за рік забезпечити стовідсоткове вивезення твердих побутових відходів, але виконати це завдання не вдалось. «Ми стикнулися з сильним спротивом населення, адже зараз не всі люди розуміють, для чого потрібно вивозити сміття», – зазначила Гримак.

Однак, ситуація з вивезенням сміття на Львівщині таки покращилась. «Станом на кінець квітня вже охоплено 82% населених пунктів, де централізовано здійснюється збір твердих побутових відходів», – наголосила Ірина Гримак. Таким чином, протягом року вдалося забезпечити централізований збір сміття у 52% населених пунктах області, де раніше мешканці таких послуг не отримували.

Тарифи на вивезення сміття у різних населених пунктах коливаються залежно від того, наскільки вони віддалені від сміттєзвалищ. «У середньому – це від 5 до 17 грн на місяць з однієї з особи», – уточнила Гримак.

Зокрема, на 100% забезпечені послугами вивезенням сміття Бродівський, Буський, Жидачівський, Золочівський, Кам’янка-Бузький, Миколаївський, Самбірський, Жидачівський, Сколівський та Стрийський райони, а також всі міста обласного значення. Решта районів забезпечені на 70-80%.

Серед аутсайдерів, за словами Гримак, опинилися Яворівський, Мостиський, Старосамбірський, Радехівський та Городоцький райони, де сміття наразі вивозять найгірше. 

Заступниця голови ЛОДА також зазначила, що Державна екологічна інспекція має право оштрафувати як мешканця, якого зловили під час викидання сміття, так і голову сільради. «Мінімальний штраф становить 800 грн, злісних порушників карають більшими штрафами – до 1700 грн. Уже оштрафували близько десяти сільських голів», – сказала Гримак.

Цього ж року, за її словами, ЛОДА таки планує забезпечити всі населені пункти області вивезенням сміття. Для цього для важкодоступних районів куплять сміттєвози, які збиратимуть сміття у населених пунктах об’єднаної територіальної громади Новокалинівської міськради, Добромилі, Великих Мостах, Мостиськах, Радехові, Новому Роздолі, Бродах, Старому Самборі та Турківському районі. Кошти на це передбачені в рамках програми охорони природного середовища. 

Разом з тим, за словами Гримак, на Львівщині є кілька ділянок, де в подальшому можлива побудова сміттєпереробних заводів. Це територія колишньої «Яворівської Сірки» у Яворівському районі, ділянка в Миколаївському районі на межі з Жидачівським та територія у Жидачівському районі на межі з Івано-Франківською областю. Усі ці ділянки, наголосиал Гримак, є промзонами і віддалені від населених пунктів.

Територія Грибовицького сміттєзвалища, за словами Гримак, має бути рекультивована. «Зараз ведуться перемовини з громадою села Грибовичі щодо побудови там полігону для сміття за європейськими стандартами. Найближчим часом має бути ухвалене рішення щодо інвестора та території, на якій буде збудований полігон для ТПВ. Це буде ділянка поруч з нинішнім сміттєзвалищем», – зазначила Гримак і додала, що наразі є лише один потенційний інвестор для будівництва нового полігону в Грибовичах.