За що Савченко отримала 22 роки в’язниці?

Вигадана вина, реальний вирок

18:21, 22 березня 2016

У Росії завершився судовий процес над українською льотчицею Надією Савченко.

Вирок суду не став несподіванкою – українку засудили до 22 років ув'язнення. У МЗС та Адміністарції президента сподіваються, що після рішення суду вдасться визволити Савченко з російської в'язниці, однак у РФ досі жодного разу не подавали пропозиції про обмін української льотчиці.

Сама Надія Савченко після оголошення вироку заявила, що на початку квітня знову відновить сухе голодування.

ZAXID.NET відібрав відповіді на головні питання про справу Надії Савченко і ймовірність її повернення в Україну.

***

Що сталося?

Російський суд 22 березня визнав Надію Савченко винною у незаконному перетині кордону і вбивстві двох російських журналістів. Її засудили до 22 років ув'язнення і штрафу в 30 тис. рублів.

А було вбивство?

Журналісти Всеросійської державної телевізійної і радіомовної компанії (ВДТРК) Ігор Корнелюк та Антон Волошин загинули під час бою бойовиків із батальйоном «Айдар» 17 червня 2014 року поблизу селища Металіст неподалік Луганська.

Російські слідчі наполягають, що саме Надія Савченко передала українським військовим координати цих журналістів.

Як вона взагалі опинилася в Росії?

За офіційною версією Слідчого комітету РФ, Савченко затримали вже на території Росії після того, як вона «не пізніше 23 червня 2015 року» начебто перетнула кордон без документів під виглядом біженки.

Сама Надія Савченко під час судового засідання розповіла, що між селами Стукалова балка та Металіст її викрали бойовики, які спершу відвезли її в Луганськ, звідти до Красного Луча, а потім до міста Богучар Воронезької області Росії.

Сталося це після бою між бойовиками та батальйоном «Айдар» 17 червня 2014 року. Через три дні бойовики зняли на відео допит Надії Савченко, а 8 липня вона опинилася у Воронезькому СІЗО Росії.

Захист нічого не зробив?

Один із головних аргументів захисників Савченко базувався на відео бою під Луганськом 17 червня 2014 року, яке зняв бойовик Єгор Русский.

Експертиза відео показала, що на момент загибелі російських журналістів Надія Савченко вже кілька годин була в полоні бойовиків. Українка потрапила в полон о 10:30, а журналісти Ігор Корнелюк та Антон Волошин загинули о 12:00.

Втім, російський суд проігнорував експертизу цього відео, оскільки вона була зроблена українськими експертами. І навіть після того, як аналогічні висновки підтвердили російські експерти, Слідчий комітет РФ заявив про некомпетентність самих експертів.

Адвокати Савченко подадуть апеляцію?

Швидше за все, ні. Адвокати українки ще до винесення вироку заявляли, що на цьому наполягає сама Надія Савченко. Головна причина – небажання «створювати у людей враження, що в Росії є суд».

Тобто Савченко буде сидіти 22 роки?

Враховуючи термін, який українка вже провела у СІЗО, вона мала б провести у в'язниці не 8 036 днів, а 7 404 (трішки менше 21 року).

Однак українська сторона сподівається, що після вироку все-таки вдасться обміняти Савченко на двох російських військовослужбовців ГРУ, затриманих у травні 2015 року в Луганській області.

Росія погоджується на такий обмін?

Перемовини про такий обмін ведуться ще від літа 2015 року. Але офіційні представники Росії заявляли, що до винесення рішення суду такий обмін є неможливий. Зрештою, з російського боку ще жодного разу не надходило пропозиції про обмін Савченко.

Інші методи повернення Савченко існують?

Передача Надії Савченко українській стороні передбачена також шостим пунктом так званих мінських домовленостей (обмін полоненими за принципом «всіх на всіх»).

Окрім того звільнення Савченко можливе на підставі Конвенції про передачу засуджених осіб, згідно якої засуджена на території однієї країни особа може бути передана іншій державі для відбування призначеного їй покарання.

Якщо її повернуть в Україну, чим вона займеться?

Зараз Надія Савченко є ще й народним депутатом, членом фракції «Батьківщини».

Тобто логічно припустити, що після свого звільнення вона розпочне політичну кар'єру. Тим більше, що Верховна Рада включила Савченко до складу постійної делегації України у ПАРЄ.