За цей рік в міліції України загинуло 26 осіб

14:07, 24 червня 2011

На 20 червня 2011 року за цей рік в установах міліції України загинуло вже 26 осіб, повідомив 24 червня на прес-конференції у Львові співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров. За його словами, ця цифра свідчить про погіршення ситуації, адже за 2009 рік загалом в установах міліції загинуло 23 особи, а за 2010 – 51 людина.

Посилаючись на дані соціологічних досліджень на національному рівні, Євген Захаров також повідомив, що оціночна кількість постраждалих від незаконного насильства в міліції у 2009 році склала 604 тис. осіб, а вже у 2010 році - 780-790 тис. осіб.

Основною причиною такого поширення катування і поганого поводження із затриманими з боку української міліції правозахисник назвав те, що правоохоронці звикли «вибивати» із підозрюваних зізнання навіть у тому випадку, коли існує достатньо інших неспростовних доказів вини. Також присутній на прес-конференції адвокат Олег Мицик наголосив на тому, багато прокурорів не хочуть підписувати картку кримінальної справи, якщо у ній немає зізнання.

Відтак учасники прес-конференції висловили переконання, що українське законодавство потребує змін, які дозволили б обвинуваченим відмовлятися від своїх свідчень. «Коли в нас приймуть таку норму, то 50% кримінальних справ розсиплеться», - зазначив Олег Мицик.

Ще один учасник прес-конференції, експерт Центру правових та політичних досліджень «СІМ» Руслан Тополевський наголосив на іншому аспекті проблеми – тому, що прокуратура і суди не хочуть розглядати скарги щодо катування в міліції. З іншого боку, за його словами, дуже багато людей не скаржаться на незаконне насильство в міліції взагалі, зокрема тому, що їх залякують. За минулий рік, зазначив Руслан Тополевський, по Львівській області було близько 130 заяв щодо незаконного насильства у міліції, і внаслідок відкрито лише 6 кримінальних справ. Цього року, за його словами, до громадської приймальні Центру «СІМ» з такими скаргами звернулося лише близько 30 осіб.

Проблема жорстокого поводження існує також в пенітенціарних закладах, додав Тополевський. Так, з початку року відбулося близько 10 введень спецпідрозділів в колоніях – зокрема, в Миколаєві.

Як інформував ZAXID.NET, у березні цього року у прокуратурі Львівської області повідомили, що за останні 5 років в області за побиття затриманих було порушено 36 кримінальних справ.