Газові переговори між Україною і Росією зайшли у глухий кут. Рівень заяв, якими почали обмінюватися українські та російські чиновники, переходить межі дипломатії. А сам конфлікт виходить за рамки газові і вже супроводжується традиційною для російської зовнішньої політики торговельною війною.
Апофеозом конфлікту у січні стали слова профільного міністра Юрія Бойка про намір скоротити Україна закупівлю російського газу цього року, всупереч умовам контракту. І заява Азарова про те, що "Україна має газовий запас міцності".
За даними ЛІГАБізнесІнформ,Кремль у газових переговорах цікавлять гроші. Кілометри труб - ніщо, якщо їх експлуатація не приносить прибутку.
"Якби справа була тільки в ГТС, здали б ми її вже давно ", - повідомило джерело видання, близьке до російсько-українських переговорів.
Після провального саміту України-ЄС та призупинення кредитування МВФ, "наші зрозуміли, що рано чи пізно Янукович приповзе до них на колінах". До тих пір діє контракт буде у всьому влаштовувати Москву. І за розрахунками Путіна, після того як Янукович "приповзе", з нього можна буде вимагати щось більше, ніж ГТС.
"Зрозуміло, що зараз, після європейського провалу Києва, Кремль бачить Україну виключно в якості своєї здобичі", - підтверджує цю версію директор енергетичних програм аналітичного центру НОМОС Михайло Гончар. За словами експерта, кінцева мета Росії в цій ситуації - максимальна економічна експансія. "Це певна філософія нової інтеграції, інтеграції через економічне домінування черезотримання контролю над інфраструктурою", - говорить він.
«При цьому, як говорять близькі до переговорів джерела, зараз в обмін на чергову знижку Кремль, крім газотранспортного консорціуму, вимагає дві речі: прямий доступ на український ринок газу шляхом передачі Газпрому контролю над облгазами та отримання контролю над українськими підземними сховищами газу. Обидва ці умови неприйнятні не те щоб для держави України, а й для оточення Віктора Януковича, який будує на непрозорих газових схемах свій бізнес», - повідомляє видання.