Заборгованість із виплати зарплат на Закарпатті зросла до 16 млн грн

13:06, 6 серпня 2009

Борг із виплати зарплат на Закарпатті трохи перевищує 16 мільйонів гривень. За цим показником Закарпаття посідає 4-5 місця в Україні за найменшою сумою боргу. Проте і область наша маленька, і загрозливими є темпи зростання боргу. На економічно активних підприємствах борг із зарплат становить 11,8 млн грн і у порівнянні з червнем зріс на 1,8 млн, або на 18,9%. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Івано-Франківської ОДА.

Найбільші обсяги боргу має Тячівський, Ужгородський, Хустський і Берегівський райони. Але тривожать темпи зростання заборгованостей із зарплат. Найвищі - в Ужгороді - 462,1%. На телефон "гарячої лінії" в управлінні соціального захисту постійно скаржаться на затримки зарплат працівники міської лікарні, закладів освіти, дитсадків. Через небажання міської влади вирішувати проблему люди не отримували заробленого, лише днями погасили борги медикам, працівники ж дитсадків отримали зарплату ще тільки за червень. Такого нема в жодному районі області - бюджетники вчасно отримують зарплатню. Звичайно ж, органам місцевої влади доводиться йти на крайні заходи і брати позики в органах держказначейства.

Тривожним є і зростання боргів підприємств державної форми власності. Нині це 4,1 млн грн і у порівнянні з червнем зростання становило 13,2%, а до початку року - 31,3%. Загалом же з усіх невиплачених зарплат питома вага боргів саме державних підприємств - 33,3%. Найбільші боржники - Солотвинський солерудник, Закарпатська геологорозвідувальна експедиція, лісогосподарські підприємства і підприємства комунальної форми власності, що знаходяться у сфері управління житлово-комунального господарства.

44% боржників зі зарплати - підприємства інших форм власності, зокрема й малі, приватні та ті, що мають закордонних інвесторів. Є й такі, керівників яких уже розшукують правоохоронці. Наприклад, одне таке підприємство у Сваляві. Тут кожному працівнику винні й до 3 тисяч гривень, а загалом їх було близько 300, хоча тепер уже менше, бо люди не чекають, а шукають іншу роботу.

За розрахунками рівня бідності, який проводиться на рівні держави, а не окремо в регіонах, середній по Україні - 27%, на Закарпатті - 20,3%.

Середній рівень зарплат в галузях економіки проти відповідного періоду минулого року зріс на 11,6% і становить 1641,7 гривні. Середня зарплата по Україні нині становить 1980 гривень.