Заборона голосувати проти всіх може зашкодити самій владі, - політолог

10:30, 13 квітня 2011

Новий законопроект про вибори народних депутатів передбачає відсутність у виборчому бюлетені можливості не підтримати жодного із кандидатів. Це, за словами політолога Володимира Фесенка, може мати непередбачувані наслідки, зокрема зашкодити самій владі.

«Не факт, що це спрацює проти опозиції, а не проти Партії регіонів. З одного боку, скасування цієї графи може призвести до того, що частина виборців просто не прийде на вибори і буде низькою явка виборців, з іншого боку, частина людей, які мають протестні настрої, може спрямуватися на підтримку найбільш радикальних політичних сил – наприклад, на Заході – «Свободи», на Сході можуть підтримати якісь ліворадикальні чи популістичні політичні проекти. Тож наслідки можуть бути різними і навіть непередбачуваними», - сказав Фесенко у коментарі для ZAXID.NET 13 квітня.

Водночас Володимир Фесенко вказав на те, що саме по собі вилучення із виборчих бюлетенів позиції «не підтримую жодного кандидати» не є чимось екстраординарним, оскільки в багатьох західних демократичних країнах виборці також не мають можливості голосувати «проти всіх».

За його словами, донедавна наявність цієї позиції в Україні не мала значних наслідків. «Але останнім часом кількість таких виборців почала зростати, і, можливо, виникло побоювання, що може виникнути неприємна ситуація, коли достатньо велика частка виборців виявить такі протестні настрої – якось буде незручно, знаєте, мати такі результати. Кілька років тому в Росії також скасували цю норму, оскільки в деяких мажоритарних округах виникли ситуації, коли кількість людей, які голосували «проти всіх», перевищувала результат переможця. Юридично це не скасовувало результат виборів, але підривало його легітимність. У нас, можливо, також цього побоюються», - зазначив він.

Політолог наголосив, що на сьогодні кількість виборців, які проголосували б проти всіх, є достатньо великою не лише на Заході і в Центрі, а й на Сході України. Так, за його словами, у східних регіонах Партія регіонів має 27% підтримки, а 26% виборців – проти всіх.

Як інформував ZAXID.NET , Кабмін підготував законопроект про нові правила виборів народних депутатів. У запропонованому урядом проекті закону про вибори народних депутатів передбачено виключення з бюлетенів пункту "проти всіх". Найближчим часом парламент приступить до його розгляду.

Так, на прес-конференції 11 квітня міністр юстиції Олександр Лавринович, повідомив, що у виборчому бюлетені для голосування в загальнодержавному окрузі буде відсутня позиція "не підтримую кандидатів у народні депутати України від жодної політичної партії". Крім того, у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному окрузі буде відсутня позиція "не підтримую жодного кандидата".