Закон про заборону реклами тютюнових виробів покликаний зменшити кількість курців серед дітей і підлітків та знизити смертність, пов'язану з тютюнокурінням. Про це в коментарі ZAXID.NET розповіла автор законопроекту, народний депутат Леся Оробець.
«Задачею закону було заборонити всяку рекламу (в тому числі й інші маркетологічні трюки, до яких часто вдаються тютюнові компанії). Надзадачею було обмежити доступ тютюнових компаній до підлітків і дітей, на яких така реклама в першу чергу і орієнтована. Ні для кого не секрет, що ті, хто вже курять, особливої потреби в рекламі не відчувають, реклама спрямована на найвразливіші верстви - на підлітків, які вирішують, що такий стиль життя - модний, дорослий», - пояснила Леся Оробець.
«Які цілі ставились і навіщо це робилося? Світова практика показує, що ухвалення рішення про повну заборону реклами приводить до падіння споживання тютюну, в першу чергу, серед підлітків і дітей. Діти перестають пов'язувати процес дорослішання і куріння як тотожні речі, і в результаті цього суттєво зростуть показники здоров'я нації. В країнах, які вдалися до схожих заходів, рівень паління суттєво знизився - на 7-8 відсотків. Ці заходи можуть скоротити на цей відсоток рівень смертей, пов'язаних з тютюнокурінням - від трьох до п'яти тисяч щороку», - зазначила народний депутат.
«Якщо говорити глобально, що тютюновий ринок зменшиться в Україні, - то це прямі збитки для тютюнових компаній. Втім, якщо говорити про рітейлингову мережу, то ті, хто вже вживають тютюн, вони знайдуть, де його купити, просто не з'являться нові споживачі. З іншого боку, якщо говорити про збитки і набутки, то у держави зменшаться прямі збитки від дитячої онкології, інсультів та інших втрат працездатності. Аналітики і експерти встановили, що прямі набутки значно вище, ніж податки, які було б отримано з тютюнових кампаній. Експерти віджартовуються, що єдиний бізнес, який потерпатиме від цього - рекламний бізнес, який швидко переорієнтується на інші напрямки діяльності», - вважає Оробець.
«Зі вступом в дію закону усі власники рекламних носіїв мають зняти рекламу тютюнових виборів. Найкритичніше це було стосовно реклами в пунктах продажу, за неї точилась основна боротьба, саме ці положення тютюнові лобісти намагалися викинути з нашого закону, їм цього не вдалося», - розповіла автор закону.
Водночас народний депутат відмовилась назвати тютюнових лобістів, які блокують «антитютюнові ініціативи».
Нагадаємо, закон про заборону реклами тютюнових виробів набув чинності. Документ було підписано президентом Віктором Януковичем і опубліковано в березні, але відповідно до перехідних положень він набув чинності саме з 16 вересня.
Нагадаємо, 1 січня 2009 року в Україні набула чинності заборона на рекламу тютюну та алкогольних напоїв на зовнішніх носіях реклами та звукова реклама алкогольних брендів в якості спонсора на телебаченні.
Додамо, що в травні 2012 року Верховна Рада України повністю заборонила куріння у громадських місцях.