Забудований чехами історичний район у центрі Ужгорода хочуть включити до спадщини ЮНЕСКО

13:31, 12 травня 2018

Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв обговорив з прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом питання включення побудованого чеськими архітекторами комплексу «Малий Галагов» до переліку об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

«Попри велику кількість питань, які обговорили з прем’єр-міністром, одним із найбільш вагомих результатів візиту вважаю те, що вдалося донести до Володимира Гройсмана наші намагання долучити архітектурний комплекс «Малий Галагов» до переліку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО», – написав Андріїв.

За словами мера, це унікальний проект, значення якого для міста важко переоцінити. На його думку, це надбання архітекторів чеського модернізму, – унікальна пам’ятка не тільки Ужгорода й Закарпаття, а й всієї України.

До слова, 1919 року Закарпаття офіційно увійшло до складу Чехословацької республіки. 1920-го року Ужгород став столицею краю і з 1920-го до кінця 1930-х років тривала масштабна розбудова міста. У цей період було створено новий адміністративний центр у районі теперішньої площі Народної на правому березі ріки Уж. Тут збудували головні адміністративні будівлі міста і мікрорайон назвали «Чеським».

Чеський мікрорайон складається з трьох частин: Малого Галагова, Галагова та Великого Галагова. Монументальні будівлі тут зведено у стилі конструктивізму. Весь район вимощено бруківкою, а головною родзинкою є вулички, на яких ростуть сакури.

У цьому районі розташовано Закарпатську обласну державну адміністрацію у приміщенні якої працює єдиний в Україні ліфт, що постійно рухається - патерностер, а також інші основні адміністративні будівлі Ужгорода. У Чеському районі встановлено пам'ятники Т. Шевченкові і Т. Масарику. Тут є два парки – Малий Галагов і парк Святої Тетяни.

До слова, цьогоріч експерти із регіонального туризму не рекомендували Ужгород як столицю сакур саме через те, що в історичному районі Малий Галагов були зрізані вікові сакури, які найбільше приваблювати туристів.