Загадка виправдувальних вироків

З питання нашої судової системи

17:03, 6 березня 2015

Мені пишуть, що, мовляв, потрібно систему міняти, а не суддів. Відповідаю. Міняти потрібно і систему, і суддів. Повністю.

Знову-таки, мені справедливо нагадали, що у нас тільки 0,7% виправдувальних вироків судів. Ви вдумайтеся в ці цифри. Виправдувальні вироки в межах статистичної похибки. Про що це говорить? Про те, що суду немає і суддів у нас теж немає. Є особи в мантіях, які легітимізують чужі рішення про винність людини. Якщо система в особі "правоохоронців" вирішила з якихось причин зробити когось винним - вона зробить. Непублічно для суспільства, на підставі власних міркувань і уявлень. Суд (якщо це суд) передбачає змагальність сторін і можливість домогтися справедливості шляхом докази провини або невинності. У такому суді не можуть всі вироки бути обвинувальним. Помітна частина буде виправдувальними, що підтвердить можливість довести свою невинність. Інакше це не суд. Це ксерокс.

У США виправдувальних вироків 17-25%. Там суд є. А де ще виправдувальних вироків 0,7-0,8%? У таких країнах як Росія і Китай. Ось і відповідь на питання, з якою частиною світу ми близькі, а від якої - в парсеках соціально-історичної відстані. Далі, суддя, що штампує обвинувальні вироки - не суддя, а легітимізатором чужих дій. Маріонетка, яка отримує в обмін на своє уявлення статус і положення. Питання. Яка від нього користь суспільству? Чи є сенс його перевиховувати і переучувати? Якщо суддею він не є за своєю суттю? Може, простіше взяти когось, хто теж не є суддею, але хто не розбещений шаленими грошима і статусом? Відповідь не така проста, але теж більш-менш зрозумілий. Простіше набрати нових і будувати нову систему. Старі нову систему не збудують. Нові в рамках старої системи скоро стануть старими. Тому ясно, що систему теж потрібно змінювати радикально, тому що не-суддів порід не-суд. Але підсумок повинен бути один - новий суд і нові судді. Інакше ніяк.

На 24 році незалежності ми залишаємося УРСР - погіршення копією СРСР. У нас все ті ж базові державні інститути, що і в Росії. Але гірше, оскільки радянські інститути більш-менш ефективно функціонують в рамках жорстокої владної вертикалі, якої у нас немає. Це все не можна поліпшити. Як можна "відремонтувати" Таврію до Мерседеса.