Рівно 20 років назад, 25 березня 1999 року, у нічній ДТП поблизу Києва загинув лідер Народного руху України В'ячеслав Чорновіл. Аварія сталася за кілька місяців до президентських виборів, на яких Чорновіл міг стати ключовим суперником Леоніда Кучми. У цей період він їздив регіонами, щоб відновити контроль над Народним рухом України після того, як йому оголосили недовіру як голові парламентської фракції НРУ.
Минуло 20 років, однак винуватець аварії досі не покараний, розслідування ще не завершене, ключові деталі так і не з'ясовані. ZAXID.NET коротко нагадує основні факти з розслідування одного з найгучніших злочинів в Україні.
***
Чому це важливо?
З часу загибелі лідера Народного руху України В'ячеслава Чорновола минуло 20 років. Для багатьох в Україні цей злочин є явним політичним вбивством, однак більшість часу його розслідували як звичайна ДТП. Справу кілька разів закривали, але через деякий час знову відкривали для проведення додаткового розслідування. Формально, воно триває і досі, хоча останні новини про його перебіг датовані 2017 роком. Головне, що досі правоохоронці не можуть точно сказати, від чого саме помер Чорновіл.
Тобто це не смерть внаслідок ДТП?
Швидше за все, ні. Згідно з висновками кількох експертів, на черепах В'ячеслава Чорновола та його водія Євгенія Павлова є своєрідні тріщини, походження яких незрозуміле – експерти не знайшли елементів автомобіля, які могли спричинити такі ушкодження. Це частково підтверджує версію, що Павлова та Чорновола могли добивати кастетами вже після зіткнення. Прояснити ситуацію міг би прес-секретар Чорновола Дмитро Понамарчук, який у момент ДТП сидів на задньому кріслі, однак він після удару втратив свідомість і нічого не бачив.
Із самого початку цей злочин розслідувався як звичайна ДТП. Єдина версія слідчих полягала у тому, що КамАЗ зупинився на шосе перед здійсненням розвороту, водій Toyota Corolla, який їхав в попутному напрямку, не помітив попереду вантажівки і в'їхав у неї. На цій версії наполягав і сам водій КамАЗу Володимир Куделя, але його слова спростували після проведення кількох слідчих експериментів.
Водія КамАЗу визнали винним?
Насправді ні, хоч Володимир Куделя і визнав свою вину у ДТП. У січні 2014 року суд закрив проти нього справу за закінченням терміну притягнення до відповідальності. Куделі інкримінували порушення правил безпеки руху, що спричинило смерть кількох осіб. Йому загрожувало 15 років ув'язнення, однак поки тривало розслідування, минув 10-річний термін притягнення до відповідальності. Адвокати Куделі двічі подавали клопотання про закриття справи і на другий раз суд задовольнив його.
В'ячеслав Чорновіл загинув внаслідок зіткнення з КамАЗом на шосе Бориспіль-Золотоноша під Києвом
Однак вже у квітні 2014 року апеляційний суд скасував постанову про закриття справи і відправив її в прокуратуру для проведення додаткового розслідування. Підставою для такого рішення стали протиріччя у матеріалах розслідування та відсутність показів ключових свідків.
Що не так із розслідуванням?
Кілька свідків та експертів заявили про фальсифікацію їхніх показів. Зі слів кількох експертів випливає, що вони не досліджували матеріалів з місця ДТП чи навіть їх фотознімків, а просто робили висновки з письмового опису. Виявилось, що оригінальний відеозапис з місця ДТП зник, тож подальше розслідування грунтувалося на відредагованій копії. У схемі ДТП неправильно записані місця розташування авто. Пасажир КамАЗа, який після аварії першим підійшов до авто з Чорноволом, невдовзі несподівано помер від отруєння і цей інцидент не розслідувався. Toyota Corolla, в якій їхав Чорновіл, офіційно знищили ще до завершення розслідування.
Два свідки заявили, що одразу після ДТП біля КамАЗу не було Куделі, а він з'явився через деякий час збоку від вантажівки. Через це з'явилась навіть версія, що це не Куделя був за кермом авто. Правоохоронці також не досліджували, чому не спрацювали подушки безпеки, у матеріалах справи взагалі вказана різна їх кількість та умови, за яких вони повинні спрацювати.
Тобто розслідування досі триває?
Формально, так. Два роки назад, у січні 2017-го, по справі наново почали проводити комплексну експертизу, однак її результатів досі немає. У судовому реєстрі також немає жодних свіжих процесуальних ухвал по цьому розслідуванню.
За словами Миколи Степаненка, який всі ці роки веде своє розслідування смерті Чорновола і деякий час був радником глави МВС з цього питання, правоохоронці кілька років назад відкрили кримінальні справи проти експертів та першого слідчого, яких підозрюють у фальсифікації матеріалів. Про результати цих справ також нічого невідомо.
Розслідуванням цієї справи зараз займається Нацполіція, але там утримуються від коментарів, посилаючись на таємницю слідства.