Загострення українсько-польських стосунків вигідне Росії, - заява

12:27, 24 квітня 2013

Луцька міська рада засудила наміри Сейму Республіки Польща ухвалити "шовіністичну за змістом та антиукраїнську за суттю" постанову про визнання ОУН–УПА «злочинними організаціями, які вчинили геноцид польського населення «східних кресів» 1939-1947 років». Про це йдеться у заяві, яку депутати Луцької міськради ухвалили 24 квітня.

Заяву адресовано до президента України Віктора Януковича, голови Верховної Ради України Володимира Рибака, прем’єр-міністра України Миколи Азарова, міністра закордонних справ України Леоніда Кожари та депутатів Сейму Республіки Польща, повідомили в пре-службі ВО "Свобода".

«Депутати Сейму Республіки Польща повинні усвідомити, що подібні проекти ухвал грають виключно на руку Кремлю. Маємо розуміти: загострення українсько-польських стосунків вигідне тільки геополітичним інтересам Російської Федерації», – вважають луцькі депутати.

«Така ухвала фактично перекреслює добросусідські рівноправні міжнародні відносини України та Польщі. З боку польської сторони на українців знову чиниться шалений тиск із метою покласти всю відповідальність за події 1942-1943 років на Волині на українську сторону.

Волинь пам’ятає про трагічні події 1943 року не тільки з наукових трактатів та публікацій у пресі. Ще живі учасники тих подій, які дивом врятувалися від трагічної загибелі. І чи не в кожній волинській родині живе пам’ять про «діяння» загонів Армії Крайової, які боролися проти права українців на власну державу.

Формулювання, які вживає польська сторона в проекті ухвали, є цілковито неприйнятними та суперечать історичній правді. Від них віє ознаками польського колоніалізму, шовінізму та ксенофобії, втручанням у внутрішні справи суверенної держави та прагненням нав'язати чужих героїв чи заборонити іншій нації вшановувати своїх. Крім того, у проекті ухвали Сейму містяться ознаки територіальних претензій до України., – йдеться в заяві.

Тому Луцька міська рада вимагає: "від МЗС України – на офіційному рівні висловити ноту протесту намірам вищого законодавчого органу Республіки Польща, які суперечать принципу рівноправності та добросусідства між двома народами; від Верховної Ради України – звернутися до Польського Сейму із закликом  відмовитися спекулювати на складній і трагічній темі українсько-польської війни та припинити втручатись у внутрішні справи України»..

Нагадаємо, 11 квітня у Сеймі Польщі було зареєстровано проект постанови про визнання ОУН та УПА «злочинними організаціями, які вчинили геноцид польського населення "східних кресів" 1939–1947 років». У  МЗС України вважають, що ухвалення польським Сеймом заяви про визнання ОУН-УПА злочинною організацією не відповідатиме високому рівню стратегічного партнерства між двома країнами.

Один з авторів проекту, депутат від Польської селянської партії (Polskie stronnictwo ludowe, PSL) Франчишек Стефанюк заявив, що партія ініціювала ухвалення цієї заяви на прохання родичів загиблих на "східних кресах". За словами депутата, ухвалення цього документа не повинне погіршити польсько-українські відносини.

Волинська трагедія вважається однією із найтрагічніших сторінок у спільній історії України та Польщі, а найактивніше пам'ятати про неї закликають представники "кресових організацій" (у тому числі родичі осіб, які до Другої світової війни жили на нинішній території України, що тоді входила до складу Польщі). За даними польських істориків, в результаті акцій УПА, які проводилися на Волині у 1943-1944 роках і мали на меті звільнити західноукраїнські землі від польського населення, загинуло від 50 до 200 тисяч польських громадян. Українські історики називають перебільшеними дані своїх польських колег.

Нагадаємо, також Верхня палата польського парламенту, Сенат, розгляне проект ухвали «Про визнання 11 липня Днем пам’яті мучеництва кресов’яків», в якому гостро засуджуються дії УПА. Текст проекту ухвали, поданого до Сенату 8 квітня 2013 року, містить формулювання, за яким цього року минає 70 років з початку «масових етнічних чисток польського люду на Волині, які проводили ОУН-УПА за підтримки українських селян».

Як розповів у коментарі ZAXID.NET голова польського Сенату Богдан Борусєвич, проект внесли представники партії «Право і Справедливість». «Будемо на цю тему дискутувати. Спершу проект розглянуть в комісії, а потім вже – на рівні Сенату. Наразі його розгляд ще навіть не починався, і коли почнеться розгляд на рівні Сенату буде залежати від того, коли його почне розглядати комісія. Скільки ця процедура може тривати – не знаю, вона не має визначених термінів», – зазначив він.

«Це – проект однієї групи. Будемо його розглядати. На сьогодні це все, що я можу сказати», – додав Богдан Борусєвич.

Зазначимо, що схожий проект ухвали раніше вже реєстрували у нижній палаті польського парламенту – Сеймі.

Нагадаємо також, що в грудні минулого року парламентська комісія національних та етнічних меншин розглянула й передала на розгляд Сейму заяву із засудеженням акції "Вісла", під час якої у 1947 році було депортовано понад 140 тисяч українців. Цей проект ухвали викликав хвилю протестів у польському суспільстві.