Захід недооцінює рівень загрози Росії, - доповідь Chatham House

Експерти рекомендують Європі негайно підвищити ефективність неядерного арсеналу, щоб протистояти агресії Володимира Путіна

15:39, 4 червня 2015

Захід недооцінює рівень російської загрози, і йому слід розробити чітку стратегію щодо Москви, яка базуватиметься на загальній трансатлантичній та європейській оцінці російських реалій, пише ВВС.

Про це йдеться у доповіді «Російський виклик» (The Russian Challenge), складеній експертами лондонського Королівського інституту міжнародних відносин.

Серед авторів доповіді - двоє колишніх британських послів у Москві: сер Родерік Лайн і сер Ендрю Вуд.

Експерти наголосили на необхідності запобігання і стримування тиску Росії на сусідні європейські країни без проведення при цьому розділових ліній і відновлення європейської системи безпеки, заснованої на суверенітеті, територіальній цілісності та праві держав самостійно обирати свою долю.

У доповіді рекомендовано підтверджувати прихильність повного суверенітету пострадянських незалежних держав за кожної нагоди.

Також рекомендується позбавити Росію важелів на енергетичних ринках ЄС і боротися з російською пропагандою.

Експерти відзначили необхідність підтримання санкцій до тих пір, поки Росія проводить агресивну політику в Україні.

На їх думку, Захід має готуватися до можливої і неминучої зміни режиму в Росії (чи то поліпшення або погіршення).

Фахівці не відкидають, що у підсумку український конфлікт спричинить пряме зіткнення Росії та європейських держав.

При цьому, зазначають автори документа, неможливо гарантувати, що в разі істотної ескалації конфлікту Росія не застосує тактичну ядерну зброю, якою вона погрожує ще з часів холодної війни.

В інституті вважають, що Путін готовий піти на такий крок, проте західні лідери просто не можуть у це повірити.

Саме тому НАТО має продемонструвати Росії свою готовність до протистояння «гібридній» війні. Альянс повинен терміново відновити звичайні сили стримування і швидкого реагування, щоб Росія не спокушалася на легкі, на її думку, цілі.

Фахівці Королівського інституту міжнародних відносин у Лондоні дійшли висновку, що країнам Заходу варто негайно підвищити ефективність свого неядерного арсеналу, аби мати змогу протистояти агресивній політиці російського президента Володимира Путіна, амбіції якого постійно підживлювалися непереконливою реакцією Заходу, в тому числі, наприклад, після того, як Росія захопила Абхазію і Південну Осетію.

Нагадаємо, конфлікт в Україні триває від минулої весни. Формально ні Росія, ні Захід не є його сторонами. Але фактично Росія надає сепаратистам на Донбасі політичну підтримку, а країни Заходу підтримують офіційну владу України.

Західні лідери, міжнародні експерти та журналісти, зокрема російські, неодноразово звинувачували Москву і у прямому втручанні у збройний конфлікт, однак російські посадовці ці звинувачення відкидають.

Довідка:

Chatham House (Royal Institute of International Affairs, Королівський інститут міжнародних відносин) — це британський аналітичний центр, що вивчає міжнародні відносини.

Chatham House публікує два журнали: International Affairs та World Review, які є одними з найважливіших англійських і світових наукових періодичних видань в галузі міжнародних відносин. Менш великі публікації, в першу чергу різні види звітів, доступні безкоштовно в Інтернеті.