В Україні на продаж виставлено понад 60 банків. Серед них є і середні і великі, але велика частина – дрібні кредитні установи. Процес купівлі-продажу банків активно відбуватиметься впродовж усього 2010 року. Про це повідомила тижневику «Коментарі» аналітик ФК «Фактор» Наталія Щербатюк.
Зокрема, видання відзначає, що 2009 рік не приніс сплеску активності на ринок M&A (злиття і поглинання) у банківському секторі. Кількість і суми угод у цьому сегменті, які стабільно зростали в попередні роки, різко впали. Якщо 2007 року було зафіксовано 13 угод на покупку банків на суму 4,3 млрд дол., то 2009 року відбулися дві помітні події. Російський "Внешэкономбанк" придбав 75% акцій "Промінвестбанку" (1,3 млрд грн), Європейський банк реконструкції і розвитку та німецький банк розвитку KFW викупили 30% акцій харківського "Мегабанку", пише Главред.
Проте 2010 року кількість угод з продажу банків може зрости, зазначає тижневик. З одного боку, власники фінустанов, отямившись, вже не гнатимуться за прибутком, реально оцінюючи вартість активів.
З іншого, у багатьох з них не буде іншого виходу, оскільки вони не зможуть зібрати грошей, необхідних для підтримки своїх "дітищ". Зокрема, за оцінками міжнародного рейтингового агентства Fitch, зараз українським банкам необхідна додаткова капіталізація в розмірі близько 100 млрд грн. Така сума повинна дозволити їм покрити збитки від формування резервів і списання безнадійних боргів.
У ролі покупців банків наступного року виступатимуть у першу чергу українські інвестори. "На офшорних рахунках осіло близько 14 млрд дол. Охочих вкласти ці гроші в бізнес – достатньо. Покупка банку за невисоку ціну розглядається як вигідне вкладення. Серед потенційних покупців українських банків будуть і російські інвестори", – пояснює Щербатюк. Переважатимуть угоди з консолідації українських банків. Менш стійкі фінустанови будуть змушені зливатися з сильними гравцями, щоб уникнути державного втручання у вигляді тимчасової адміністрації НБУ і подальшої рекапіталізації з боку держави. Про плани щодо злиття заявив "Укрінбанк", який має намір об'єднатися з кременчуцьким "Автокразбанком" і ще однією кредитною установою, назва якої поки не розголошується. Національний банк також підштовхує підопічних до злиття. Проект змін до "Положення про особливості реорганізації банків за рішенням його власників", оприлюднений на початку грудня, максимально спрощує процедуру злиття банків, знижуючи вимоги до їхнього статутного капіталу. Зокрема, регулятор планує скасувати норму про те, що сума статутних капіталів банків, які реорганізуються, повинна дорівнювати сумі капіталів банків-правонаступників, але не менше 10 млн євро.
Інтерес серйозних західних інвесторів до українського банківського ринку може активізуватися наприкінці 2010 – на початку 2011 року.