Начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимир Зуб вважає ріст захворюваності на вірусний гепатит С питанням національної безпеки. Про це він заявив 26 липня на прес-конференції.
З його слів, Україну на сьогодні відносять до числа країн з помірним рівнем поширення гепатиту С. за статистикою, 3% українців, тобто близько 1,17 млн осіб інфіковані цим вірусом.
Водночас, за словами медика, на одного офіційно зареєстрованого українця з вірусом гепатиту С припадає 5-6 незареєстрованих хворих.
«Це питання національної безпеки. Пік зростання захворюваності на цей недуг вдвічі і зростання смертності в 3-4 рази прогнозують на 2015 рік, якщо не буде зроблено радикальних кроків у профілактиці хвороби», – зазначив Володимир Зуб.
Загострюється ситуація, з його слів, ще й тим, що гепатит став захворюванням молодих людей. Водночас, проблемою є те, що якщо гепатит В протікає найчастіше з помітними симптомами, гепатит С роками може не проявлятись,а виявити його можна лише шляхом відповідних аналізів.
За статистикою, каже медик, близько 55% випадків захворюваності на вірусні гепатити В і С надалі спричиняють цироз печінки, понад 70% – первинний рак печінки. Відтак, на пізній стадії виявлення захворювання найчастіше єдиним способом лікування є пересадка печінки. Водночас, дорогим є і лікування гепатиту С – близько 20 тис. доларів на одного хворого каже В.Зуб.
«Тому необхідна державна програма профілактики і запобігання вірусним гепатитам, якої на сьогодні нема, але над якою працюють. Прогнозується, що на 2012 рік в неї закладуть близько 330 млн грн, що дасть змогу краще попереджувати, діагностувати і лікувати гепатити», – сказав Володимир Зуб.
Своєю чергою Леся Королюк, головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я з інфекційних хвороб Львівської міської ради наголосила, що хоча вірус гепатиту С відкрили 20 років тому, обліковувати хворих на цю недугу в Україні почали відносно недавно. За її словами, в Україні 2001 року було зафіксовано 2 387 випадків гострого гепатиту В, Львівщині – 198, у Львові з них – 87.
«Щодо гострого гепатиту С, ситуація у нас не краща. Хоча у Львові минулого року зафіксовано на 18 менше (69) випадків захворювання, натомість більшає кількість випадків хронічного гепатиту. Так, 2010 року у Львові зафіксовано 89 випадків хронічного гепатиту С, 18 випадків – хронічного гепатиту В», – сказала вона.
Леся Королюк додала: «Також у травні 2011 року у Львові зареєстровано по два випадки захворюваності на гострі гепатити В і С, водночас не зафіксовано жодного випадку хронічного гепатиту В і аж 7 випадків хронічного гепатиту С. Для порівняння, у лютому цього року зафіксовано два випадки гострого гепатиту В і три – гепатиту С, натомість 11 випадків – хронічного гепатиту С. Ми починаємо більше реєструвати, до того ж, з квітня у місті почали працювати ще дві відповідні лабораторії – у міських поліклініках № 2 і 4, які встановлено за ініціативою міського управління охорони здоров’я (загалом у Львові п’ять таких лабораторій. – ZAXID.NET)».
З початку року, з її слів, у цих лабораторіях проведено 1 610 обстежень, з них підтверджено близько 1% випадків гепатиту В, а також 6% з 373 обстежень на гепатит С.
«А скільки людей ще не обстежено?! Особливо гостро це стосується сільської місцевості», – сказала медик. Вона додала, що на кінець 2010 року у місті Львові зафіксовано 926 ВІЛ-інфікованих, які також мають гепатити.
Вона наголосила, що гепатити розвиваються «не за один день», водночас важливо знати, якими є шляхи передачі вірусу.
«Відсоток статевого шляху передачі ВІЛ-інфекції та гепатитів зростає. Також гепатити передаються при дотику з кров’ю, при нанесенні татуювань, від матері до дитини, у місцях, де порушено цілісність шкіри (при контакті з зараженою речовиною). Віруси гепатиту В і С стійкі до зовнішнього середовища – у засохлій краплині крові вірус може жити близько чотирьох діб, при пранні з температурою води у 60 градусів вірус може жити до 30 хвилин, при кип’ятінні – до 2 хвилин. Відтак, особиста гігієна також має дуже важливе значення», – зазначила Леся Королюк.
Водночас завідувач міським гастроентерологічним центром Лілія Ошуркевич наголосила, що за останні 5 років спостерігається тенденція, що гепатитами найбільше хворіють молоді люди.
«10-15 років може розвиватись цироз печінки. Якщо людина інфікувалась на початку 90-х років – зараз маємо цироз», – пояснила вона.
Своєю чергою президент ВГО «Фундація медичного права та біоетики України» Ірина Сенюта наголосила, що тестування на визначення статусу гепатиту є добровільним.
«Є лише кілька випадків, коли його призначають як обов’язкове обстеження: для донорів, призовників, ВІЛ-інфікованих, а також вагітним – при певних медичних показах», – сказала вона. Також Ірина Сенюта додала, що важливим способом профілактики захворюваності на гепатити є вакцинація.
«Проблема полягає також в тому, що багато людей не знають свій гепатит С-статус, а ті, які знають – не зобов’язані казати лікарям, відтак є проблема зараження медпрацівників», – додала вона.
Щодо смертності від гепатитів В і С, додав Володимир Зуб, говорити про конкретну статистику дуже складно, адже немає об’єктивної статистики навіть щодо інфікованих людей.
Як інформував ZAXID.NET, львівські медики закликають львів’ян пройти обстеження на визначення статусу гепатитів В і С. Відтак, у межах акції «С», яка триватиме у місті з 26 до 29 липня, усі бажаючі можуть здати відповідні аналізи.
Нагадаємо, українські лікарі називають гепатит С другою хворобою після СНІДу, від якої людина може померти. В Україні лікувати гепатит С надзвичайно дорого, а безкоштовна допомога надається, якщо людина паралельно хворіє на СНІД.