Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрував нове географічне зазначення «Закарпаття/Закарпатське вино». Захищений знак якості носитимуть білі, рожеві і червоні вина, які виробляються на території південно-західної частини Закарпатської області.
У четвер, 30 травня, свідоцтво про отримання географічного зазначення передали засновнику громадської спілки «Виноградарі і винороби Закарпаття» Геннадію Гутману. Захищений знак якості носитимуть білі, рожеві і червоні вина, які виробляються на території південно-західної частини Закарпатської області – Берегівського, Ужгородського, Хустського та Мукачівського районів.
Керівниця Wood International Вікторія Алексович пояснила Varosh, що поставити на етикетці пляшки знак географічного зазначення винороби регіону зможуть після вступу до ГС «Виноградарі і винороби Закарпаття» і проходження процесу верифікації продукції.
Додамо, що механізм захищених географічних зазначень активно використовує Європейський Союз. Його суть полягає в тому, що певні бренди товарів «резервуються» за територіями, де їх виготовляють, що має гарантувати їхні якості, зумовлені характерними для територій природними умовами чи людським фактором.
Як інформував ZAXID.NET, у 2019 році першим українським географічно захищеним брендом стала «Гуцульська овеча бриндзя», яка виготовляється на літніх високогірних полонинах з гірського овечого молока відповідно до традицій, що беруть свій початок в Карпатах ще з XV століття.
Сьогодні до Державного реєстру України внесено 25 географічних зазначень: 8 – для мінеральної води, 12 – для вина, по 2 – для сирів і товарів народних промислів, а також один – для черешні. Протягом 2023 року Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрував 4 українських географічних зазначення для вина: Шабаг, Аша-Абаг, Ялпуг та Придунайська Бессарабія.
Усього Реєстр географічних зазначень налічує понад 3 тис. об’єктів. До цього переліку входять географічні зазначення ЄС, які охороняє Україна відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС, а також за договором з Грузією.