Лісгосп на Закарпатті звинуватили у проведенні рубок на кількох ділянках старовікових лісів. Рубки провели на майже семи гектарах на території Мокрянського ЛМГ — там, де раніше сам лісгосп визнав та погодив ділянки пралісів та квазіпралісів і взяв на себе зобов'язання захищати їх. Про це у середу, 23 вересня, повідомили у WWF-Україна. У лісгоспі пояснили, що провели рубки на ділянках пралісів, бо виявили там ушкодження дерев і рішення щодо створення пралісових пам'яток на цих ділянках не пройшло обговорення в громадах і досі перебуває на розгляді Закарпатської облради.
За інформацією природоохоронців, Мокрянський лісгосп провів вирубки у межах двох ділянок старовікових лісів, які були ідентифіковані та погоджені цим самим лісгоспом як праліс та квазіпраліс.
«У межах двох ділянок старовікових лісів, наприкінці 2020 року, було видано три лісорубні квитки за якими пізніше Мокрянський лісгосп провів рубки. Зокрема, йдеться про дві визначені та погоджені ділянки: 4 виділ 18 кварталу Комсомольського лісництва — квазіпраліс, та 2 виділі 4 кварталу Краснянського лісництва — праліс. В межах першої ділянки було видано два лісорубних квитки на проведення рубки площею 0,1 га для ремонту трелювального волока, та на 0,2 га для рубки небезпечних дерев. В межах другої — на проведення вибіркової санітарної рубки площею 6,3 га», — йдеться у повідомленні WWF-Україна.
У WWF-Україна підкреслюють, що рішення про створення пралісових пам’яток природи в межах Мокрянського ЛМГ досі перебувають на розгляді в Закарпатській облраді, яка вже двічі відкладала голосування по цьому питанню.
Як уточнюють природоохоронці, навесні 2019 року ДП «Мокрянське ЛМГ» погодило висновок експертів WWF-Україна про належність 305 лісових ділянок загальною площею 3502,1 га до пралісів та квазіпралісів. Серед них і згадані вище ділянки старовікових лісів, на які у 2020 році було видано лісорубні квитки. Восени лісгосп видав наказ «Щодо збереження пралісів, квазіпралісів та природних лісів», яким затвердив процес заповідання пралісів та квазіпралісів, зазначених у висновку. Іншими словами, лісгосп визнав цінність старовікових ділянок на своїй території та взяв на себе зобов'язання захищати їх — не проводити рубки або іншу господарську діяльність.
WWF-Україна звернулося до Закарпатської прокуратури з проханням вжити відповідних заходів, щоб зупинити незаконну діяльність лісгоспу на цінних ділянках старовікових лісів.
Як зазначили ZAXID.NET у прес-службі Закарпатського обласного управління лісового та мисливського господарства, на ділянці площею 6,3 га лісівники під час обстеження виявили «59% вітровалів та вітроломів, а також 41% трутовика».
«За санітарними правилами у лісах України вітровальні та вітроломні ділянки вирубуються першочергово. Через це працівники ДП «Мокрянське ЛМГ» склали акт обстеження ділянки, призначеної у вибіркову санітарну рубку в лісовому фонді ДП «Мокрянське ЛМГ» та виписали лісорубний квиток ЗА ЛРК №010465 від 30 жовтня 2020 року», – сказали в управлінні.
«Призначення рубки відбулось у зв’язку з тим, що рішення про створення пралісових пам’яток місцевого значення, а саме «Праліси та квазіпраліси басейну річки Мокрянка» та «Праліси і квазіпраліси Краснянського лісництва» не пройшли громадські слухання в місцевих громадах та знаходяться на розгляді в Закарпатській обласній раді», – додали у Закарпатському ОУЛМГ.