Закарпаття вимагає самостійності

Облрада Закарпаття просить Порошенка надати області самоврядний статус

15:24, 7 квітня 2016

У вівторок, 5 квітня, на пленарному засіданні Закарпатської обласної ради депутати проголосували за звернення до вищого керівництва держави з проханням надати широкі адміністративні і фінансові повноваження органам місцевого самоврядування та внести відповідні зміни до Конституції України.

При цьому, у тексті звернення депутати згадали результати обласного референдуму 1 грудня 1991 року на якому 78,6% виборців проголосували за проголошення Закарпатської області «спеціальною самоврядною територією» і перебування її як суб’єкта в складі незалежної України.

«На двадцять п’ятому році існування сучасної Української держави питання, пов’язані із формуванням та належним нормативним забезпеченням державного устрою зберігають свою гостроту. Крім іншого це стосується і результатів Закарпатського обласного референдуму 1 грудня 1991 року на якому 546 450 виборців Закарпатської області, або 78,6%, віддали свої голоси «за» проголошення Закарпатської області України спеціальною самоврядною територією, як суб’єкта в складі незалежної України», - йдеться у документі.

Наголошено, що ще 24 січня 1992 року Закарпатська обласна рада своїм рішенням затвердила і прийняла звернення до ВРУ «Про внесення змін і доповнень до Конституції України», у якому в порядку законодавчої ініціативи звернулась до Верховної Ради України щодо внесення змін та доповнень до Конституції України.

 «Сьогодні громада краю продовжує сподіватися на внесення якісних, глибинних та системних змін до Основного Закону України та інших законів, які мають сприяти досягненню визначеної у чинній Конституції України мети, пов’язаної, зокрема, з прагненням розвивати і зміцнювати незалежну, демократичну, соціальну та правову державу», - йдеться у зверненні.

Як аргументацію до своїх вимог депутати наводять Стратегію сталого розвитку «Україна – 2020» від 12 січня 2015 року в частині децентралізації.

Закарпатські депутати закликали керівництво держави забезпечити спроможність та широкі повноваження місцевого самоврядування, побудувати ефективну систему територіальної організації влади в Україні, реалізувати у повній мірі положення Європейської хартії місцевого самоврядування.

 «Закарпатська обласна рада просить невідкладно внести зміни до Конституції України та законів України з метою відходу від централізованої моделі управління, забезпечення спроможності та широких повноважень місцевого самоврядування, побудови ефективної системи територіальної організації влади в Україні, реалізації у повній мірі положень Європейської хартії місцевого самоврядування, принципів субсидіарності, повсюдності, фінансової та матеріальної самодостатності місцевого самоврядування», - йдеться у документі.

Звернення закарпатських депутатів викликало чималий резонанс, навіть до звинувачень у сепаратизмі. Зокрема, такі звинувачення в сторону депутатів пролунали з боку праворадикальної організації «Карпатська Січ».

Також про автономізм в тексті звернення написав політолог Олександр Солонтай, заявивши, що разом з іншими громадськими активістами ініціюватиме подання до суду, оскільки звернення облради є відвертим сепаратизмом, яке прикривають децентралізацією та самоврядуванням

Загострення закарпатського сепаратизму буде ліквідовано.Рішення облради Закарпаття про "спеціальну самоврядну адмініст...

Опубліковано Олександром Солонтаєм  5 квітня 2016 р.

Радник голови СБУ Юрій Тандіт в ефірі «5 каналу» заяив, що СБУ буде жорстко боротися зі спробами організувати на Закарпатті автономію.

«Ми діємо в рамках закону. Повірте, якщо хтось намагатиметься там на Закарпатті влаштувати так звану «республіку» чи її подобу, ми з цим будемо боротися в рамках закону, причому дуже жорстко», - сказав Тандіт.

Як повідомили у прес-службі, управління СБУ в Закарпатській області відповідно до власної компетенції ретельно перевіряє попередню інформацію, викладену в проекті звернення депутатів.

«За результатами всебічної перевірки будуть вжиті заходи, визначені чинним законодавством України», - зазначили у відомстві.

Водночас голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс заявив, що будь які розмови про «сепаратистський» характер звернення є провокацією конкурентів або прихильників «ДНР» та «ЛНР».

Відео Uzh Inform

Зазначимо, що ідея автономії Закарпаття у складі України не нова. 1 грудня 1991 року 78,6% виборців віддали свої голоси «за» проголошення Закарпатської області України спеціальною самоврядною територією, як суб’єкта в складі незалежної України. Однак, центральна українська влада проігнорувала результати обласного плебісциту.

До слова, схожий референдум був проведений у січні 1991 року в Криму, після чого Кримська область УРСР було перетворено в Кримську АРСР у складі УРСР.

Варто нагадати, що на Закарпатті вже не вперше піднімають тему автономії. У 2008 році у райцентрі Свалява відбулося засідання організації русинів «Сойм Підкарпатської Русі», яку очолює настоятель храму УПЦ МП Димитрій Сидор. На засіданні, зокрема, було ухвалено рішення «затвердити атрибути державності Підкарпатської Русі-Закарпаття», проголосити поновлення «Конституції Автономії Підкарпатської Русі». У тому ж році проти отця Димитрія СБУ порушила кримінальну справу за посягання на територіальну цілісність України.