Наприкінці березня Закарпатська область представлятиме у Києві власну програму з питань енергозбереження, енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії. В її основу будуть покладені напрацювання області у сфері гідроенергетики. За приблизними оцінками науковців, край може забезпечити себе відновлювальною енергетикою на 200-250 % від потреб. Про це йшлося на нараді в ОДА за участі спеціалістів водного господарства, екологів, земельників, енергетиків тощо 25 лютого, - повідомили ZAXID.NET в прес-службі ОДА.
Гідроенергетичні ресурси області є найбільшими в Україні - чверть всієї потенційної енергії річкового стоку країни припадає саме на Закарпаття. Але цей гідропотенціал майже не використовується. Тому протягом останніх років розвиток гідроенергетики став для області одним із пріоритетних напрямів, - зазначалося на нараді.
Присутній на нараді начальник технічного відділу, головний інженер проекту з розвитку гідроенергетики ВАТ "Укргідропроект" Сергій Погосян повідомив, що на замовлення облдержадміністрації розроблено Схему комплексного використання водних ресурсів області, яка передбачає будівництво каскаду міні-ГЕС на притоках річки Тиса. Потенціал цих міні-ГЕС - від 5 до 20 мегават.
"Вже за 10-15 років область зможе виробляти від 400 до 600 мегават своєї власної електроенергії, що на 70 % може зменшити енергетичну залежність краю, - вважає Сергій Погосян. - За наявності коштів будівництво гідроелектростанцій можна розпочати найближчим часом".
Один із першочергових проектів - реконструкція Теребле-Ріцьку ГЕС, за рахунок чого можна збільшити її потужність удвічі - до 58 мВТ. Вартість робіт - понад 75 млн доларів США. На річці Тереблі вже починається будівництво першої із каскаду міні-ГЕС.