Верховна Рада на своєму засіданні в четвер, 8 листопада, прийняла закон, який повинен вирішити проблему автомобілів на єврономерах та зменшити податкове навантаження при імпорті вживаних авто. Документ підтримали 250 народних депутатів, 2 проголосували проти.
Як зазначає «Авто24», жодна з депутатських поправок, які не підтримав профільний комітет та які приймались з голосу, не були включені в закон, окрім правки про збільшення пільгового періоду на розмитнення з 60 до 90 днів. Таким чином, запущена нова схема розмитнення імпорту вживаних автомобілів в Україну з тими доповненнями, які погоджені комітетом Ніни Южаніної 6 листопада.
Прийнятим Законом суттєво змінені ставки акцизного податку на ввезеня в Україну легкових автомобілів. Після того, як закон набуде чинності, акцизний податок буде залежати від типу двигуна (бензиновий чи дизельний) та його об’єму в літрах.
Для автомобілів з бензиновими двигунами об’ємом до 3 л ставка акцизу становить 50 євро. Для двигунів об’ємом понад три літри – 100 євро. Дизельні двигуни обкладаються податком у 75 євро, але якщо двигун має об’єм понад 3,5 л, то акциз складе 150 євро.
Окрім того, ця сума множиться на коефіцієнт віку, який дорівнює кількості повних років з дати виробництва ввезеного автомобіля. Якщо ж вік машини перевищує 15 років – коефіцієнт буде все одно 15, повідомила агенція РБК-Україна.
Наприклад, за п'ятирічне авто з бензиновим двигуном об'ємом 1600 см3 доведеться заплатити акциз в розмірі 400 євро. В цьому випадку коефіцієнт 1,6 множиться на базову ставку 50 євро і на коефіцієнт 5 – тобто, вік автомобіля.
Проте, крім акцизу, у вартість розмитнення авто також входять ще три платежі: ПДВ (20% від вартості), ввізне мито (10%) і збір до Пенсійного фонду (3-5% від вартості).
Окрім того, щоб прискорити процес розмитнення ввезених на іноземних номерах автомобілів, парламентарі запровадили знижку на сплату акцизного податку. Якщо власник такого авто встигне розмитнити своє авто за перших три місяці дії закону, йому буде надано знижку у 50%. Такі правила стосуються тільки випадків, коли одна особа ввозить до України одну автівку для власного використання. Окрім того, всі сплачені податки за цей період мають надійти в Пенсійний фонд, зазначила «Економічна правда».
Крім того, як повідомив телеканал «112 Україна», ставка податку для авто виключно з електродвигунами встановлюється у розмірі 1 євро за 1 кВт/год ємності електричного акумулятора такого транспорту. А ставка податку для транспорту, який приводиться в рух тільки електричним двигуном, одним або кількома, встановлюється у розмірі 100 євро за 1 штуку.
За півроку дії закону всі авто на іноземній реєстрації мають бути або розмитнені, або вивезені. Адже разом з цим законом, Верховна Рада прийняла ще закон, який забороняє ввезення автомобілів на іноземній реєстрації та встановлює значні штрафи за це порушення і забороняє ввозити такі автомобілі у режимі транзиту.
Закон набере чинності наступного дня після офіційної публікації – але не раніше, ніж почне діяти закон про штрафи за нерозмитнення авто.
Що ж стосується закону про посилення штрафів за нерозмитнені авто, то він вводить обмеження на кількість авто, які можна ввозити без грошового забезпечення. Так, нерезидент зможе без грошового забезпечення ввезти в режимі тимчасового ввезення лише одне авто. Ввезення наступних легкових транспортних засобів передбачає наявність гарантії. Гарантом може виступити фінансова установа, яка візьме на себе зобов’язання сплатити суму всіх митних платежів, якщо авто не буде вивезено.
Крім того, посилюється відповідальність за порушення митних правил. Особа, яка ввезла в Україну автомобіль в режимі транзиту або в режимі тимчасового ввезення, не зможе передати його у володіння, користування або розпорядження іншим особам чи розукомплектовувати його. Також їй заборонятиметься використання такої машини в підприємницькій діяльності чи для отримання доходу, наприклад, для роботи в таксі. За порушення встановлених правил передбачено штраф – 34 тисячі грн. При цьому будь-яка інша особа, яка всупереч встановленим правилам, отримає транзитне або тимчасово ввезене авто у володіння, користування або розпорядження чи використовуватиме таке авто в підприємницькій діяльності для отримання доходу також буде оштрафована.
Перша фіксація зазначених порушень працівниками Нацполіції передбачає стягнення з порушника 8,5 тис. грн, повторна фіксація – 17 тисяч грн, позбавлення права керування на 1 рік та оплатне вилучення авто за рахунок порушника.
За недотримання строків режимів транзиту та тимчасового ввезення, тобто за невивезення авто за межі країни своєчасно, порушники мають сплатити штрафи. Розміри штрафів будуть залежати від кількості днів перевищення встановлених строків.
За один день прострочення вивезення транзитного авто з порушника буде стягнуто 170 грн, а за три дні відтермінування вивезення тимчасово ввезеної машини – 850 грн. Зайвий місяць перебування такого автомобіля на митній території України коштуватиме порушнику 170 тисяч грн або ж його транспортний засіб може бути конфіскований за рішенням суду.
Крім того, Національній поліції буде надано право перевіряти особу водія авто з іноземною реєстрацією на відповідність особі, яка його ввезла. Якщо за кермом буде будь-яка інша особа, поліцейський може накласти на водія відповідний штраф і повідомити про порушення митних правил митницю.
Важливо, що протокол про порушення, може бути складений митником за відсутності порушника, і вручений йому під час виїзду з України, пише «Економічна правда»
Самі власники автомобілів на єврономерах висловили незадоволення прийнятим законом і закликали писати до президента звернення, щоб він його ветував. «Євробляхери» вимагають скасувати акцизний податок взагалі чи прибрати з формули розрахунку акцизу коефіцієнт віку, повідомив телеканал «Еспресо TV».