Новий закон «Про регулювання містобудівної діяльності» спричинить колапс сільських рад в Україні.
Таку думку у своїй статті для ZN.UA висловив директор Інституту громадянського суспільства, екс-радник президента України Анатолій Ткачук.
Автор зазначає, що згідно з новим законом, з 2012 року міста і села не матимуть права вносити зміни до генпланів.
«Фактично цією статтею легалізовано чи пролонговано всі генплани, які на сьогодні є в селах. Проте це не тішить, адже абсолютна більшість генпланів сіл розроблялися за часів СРСР… Тож вони навряд чи можуть стати основою реального розвитку поселень і залучення інвесторів»,- пише автор.
Ще більш важливою проблемою, на його думку, є обов’язок створити у виконкомах сільських рад новий орган, що займався би генеральними планами. Яким чином це відіб’ється на місцевому бюджеті, автор розглянув на прикладі однієї сільради.
«Розглянемо на прикладі Сасівської сільради Львівської області -1672 чол., 4408,7 га території у складі сіл Сасів, Ушня, Побіч, Бір, Пісок, Папірня, Гутище, Грабово, Хомець (дев’ять населених пунктів). Оціночна вартість розробки схеми планування такої сільради становить близько 120 тис. грн. А вартість лише одного генплану села з населенням до 500 осіб сягає майже 60 тис. грн»,- пише експерт.
Тим часом, за його словами, із близько 11 тис. сільських і селищних рад у більш як половині кількість населення не перевищує 1000 осіб. Понад 90% бюджету таких рад іде на зарплату посадовим особам місцевого самоврядування.
А.Ткачук стверджує, що навіть якщо сільрада спроможеться створити новий генплан, вона не досягне якісного планування, оскільки згідно з новим законом вона не матиме права планувати навколишні території.
Сільрада не вирішить питання планування розміщення сміттєзвалищ, цвинтарів, скотомогильників, паркових зон тощо, оскільки ці території розташовані за межами населених пунктів, отже, виведені з-під юрисдикції сільради. Землі за межами сільради тепер належать до іншого виду містобудівної документації – схеми планування території району. А це вже поза компетенцією сільради», – пише експерт.
Нагадаємо, що закон «Про регулювання містобудівної діяльності» почав діяти в Україні з 12 березня. Його прийняття гостро критикували як представники НДО, які стверджують, що новий закон позбавив громадськість впливу на генплани, так і експерти з регіональної політики.