Закон про штрафи за подвійне громадянство буде мертвим, - нардеп

17:30, 7 жовтня 2012

Закон про стягнення штрафів за приховування або несвоєчасне повідомлення про наявність другого громадянства у громадянина України не буде діяти через відсутність в Україні механізмів декларування подвійного громадянства та його встановлення, переконаний перший заступник голови Комітету Верховної Ради у закордонних справах Тарас Чорновіл.

Він відзначив, що факт наявності в громадян України подвійного громадянства не передбачений Конституцією, водночас він і не заборонений, пише УНН.

Т.Чорновіл відзначив, що варіант прямого покарання за наявність подвійного громадянства за таких умов ввести було б зовсім незаконно. "Якщо обрати логіку авторів відповідного закону, тобто покарання за факт приховування, то, звичайно, на кримінальну відповідальність він у жодному випадку не може витягувати, але адміністративна  відповідальність є десь на межі прийнятності. Але ще раз кажу, саме на межі, тому що не введено аргументації, чим сам факт приховування подвійного громадянства є суспільно шкідливим, або шкідливим для держави. Ми це  розуміємо з політичної точки зору, але потрібна юридична аргументація, якої, на жаль, немає. Тому в даному випадку це є спроба дати скоріше сигнал  про те, що, мовляв, подвійне громадянство погане, але якщо ви вже його маєте ліпше його задекларуйте", - зазначив парламентарій.

Водночас, за його словами, виникають питання, як саме громадяни України мають декларувати друге громадянство. Адже в Україні немає форм фіксації подвійного громадянства. "Також виникає питання щодо того, що робити з людиною, яка заявляє про те, що у неї є подвійне громадянство, і як має реагувати на це влада та правоохоронні структури - відповіді теж нема", - додав він.

Т.Чорновіл відзначив, що ухваливши цей закон, автори створили ще більше нових проблем, які невідомо як розв’язувати. "Просто те, що закон, напевно, буде мертвим і не зможе бути застосованим, знімає ці проблеми",  - сказав політик.

Він зауважив, що довести факт наявності подвійного громадянства практично неможливо. До того ж, Т.Чорновіл відзначив, що Ізраїль, Румунія, Угорщина не видають довідок про подвійне громадянство, що робить неможливою дію ухваленого закону. "Тому закон діяти не буде", - додав він.

На уточнююче запитання, яку саме небезпеку становить наявність подвійного громадянства, Т.Чорновіл відповів: "Подвійне громадянство передбачає, що друга країна, яка надала це громадянство, може ставити певні серйозні вимоги, в тому числі, і питаннях національної безпеки, до власника цього паспорту. Ці вимоги можуть бути дуже жорсткими, в тому числі вони можуть містити зобов’язання щодо співпраці зі своїми спецслужбами", - зауважив парламентарій.

Він відзначив, що Україна оцінює людину, яка співпрацює зі спецслужбами іншої країни за статтями "Посібництво у шпигунській діяльності", "Передача секретної інформації" тощо. "Але ця людина має такі обов’язки перед спецслужбами іноземної держави і це може бути виписано законом", – додав він. Також Т.Чорновіл відзначив, що серед загроз подвійного громадянства - зобов’язання, які носять політичний характер, майнові зобов’язання, які можуть виникати в обох країнах. "І в решті решт відповідь на запитання, в армії якої країни людина має служити. Тут достатньо багато прикладів. Вони у нас виникають у відносинах з Росією та з тією ж Румунією. Добре , що вони не виникли ще з однією країною, яка видає друге громадянство – з Угорщиною і так само поки не виникають з Польщею, але в будь-який момент вони можуть постати", - зауважив парламентарій.

Нагадаємо, 2 жовтня Верховна Рада ухвалила закон, яким встановлюються штрафи за факт приховування отримання іноземного громадянства. Зокрема, законом передбачається, що ненадання або несвоєчасне подання заяви громадянина України, який добровільно отримав іноземне громадянство, а також копій документів про громадянство, тягне за собою стягнення штрафу у розмірі від десяти до тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.