Кожна з пам’яток ЮНЕСКО у Львові є під загрозою, оскільки чинне українське законодавство не передбачає особливого статусу для цих пам’яток і не регламентує їх охорони. Тому у Львові створили експертну раду, яка має напрацювати відповідні зміни до законів, аби захистити історичне надбання. Про це ZAXID.NET повідомив голова ЛОО Українського товариства охорони пам'яток історії та культури Андрій Салюк.
«Як поводити себе з пам’ятками ЮНЕСКО закон в Україні не каже. Це все-таки особливий статус щодо механізмів, процедури збереження. Оскільки держава бере на себе зобов’язання зі збереження таких пам’яток, повинні бути напрацьовані зміни, які допоможуть це врегулювати», – сказав Андрій Салюк.
З його слів, підписано меморандум про створення експертної ради у Львові. Пропозиції, які вона напрацьовуватиме, стосуватимуться врегулювання процесу збереження, захисту, розвитку та управління пам’ятками ЮНЕСКО.
«Центральна частина Львова внесена до списку спадщини ЮНЕСКО. Ця організація, своєю чергою, вимагає дуже чіткого регламентування забудови в так званих буферних зонах (прилеглих до пам’яток). Наше законодавство не передбачає поняття буферних зон, тому виходить, що ЮНЕСКО вимагає уваги, а забудовники натомість кажуть, що поняття буферної зони нема в законі», – сказав експерт.
Він додав: «Члени робочої групи експертної ради будуть збиратися періодично і напрацьовувати пропозиції, згодом їх обговорюватимуть на засіданні ради. Мета роботи – напрацювати всі зміни та поправки до законодавства. Звісно, можна дати завдання юристам розробити такі законодавчі ініціативи, але ефективніше, якщо їх робитимуть фахівці в архітектурі, містобудуванні, охороні культурної спадщини, мистецтві. Саме такі люди увійшли до експертної ради».
Меморандум експерти підписали з нардепом Ігорем Васюником, який має піднімати ініціативи ради на парламентському рівні.
Нагадаємо, 21 червня до списку Всесвітньої спадщини включили 8 дерев'яних церков Карпатського регіону України. 19 червня ЮНЕСКО залишила у списку всесвітньої спадщини Києво-Печерську Лавру та національний заповідник «Софія Київська». Також до списку Всесвітньої спадщини внесли Херсонес Таврійський.