Законно спотворена пам'ятка

У Львові на вул. Митрополита Андрея на пам'ятці архітектури добудували два поверхи

12:40, 15 січня 2015

У Львові на вул. Митрополита Андрея до будинку-пам’ятки архітектури місцевого значення №12 добудували два поверхи. Як наслідок будинок не тільки набув іншого вигляду, а й був пошкоджений технічно. У Галицькій районній адміністрації міста Львова розповіли, що будівництво пробували зупинити, але навіть Вищий спеціальний суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ позов адміністрації не задовольнив.

Двоповерховий будинок №12 на вул. Митрополита Андрея збудований на початку ХХ століття і належить до  пам’яток архітектури місцевого значення та має охоронний номер. Як зазначають юристи, будь-які роботи в такому будинку мають погоджувати ряд інстанцій. Тим не менш, влітку 2012 року мешканці першого поверху помітили, що сусід зверху проводить на горищі будівельні роботи.

«Те, що на горищі хочуть щось добудовувати, стало зрозуміло в серпні 2012 року. Тоді я запитав сусіда, чи є в нього відповідні документи. Сусід сказав, що ще немає, що документи «робляться», а він тим часом вирішив розпочати реконструкцію. Говорив, що облаштовуватиме тільки горище», – розповів ZAXID.NET власник квартири №1а Володимир Подоляк.

Однак вже через рік над будинком замість просто піднятого даху виросло відразу два поверхи.

«Мене рік не було в країні, а коли я повернувся, було вже те, що є. І як виявилось, «законно». Так мені відповіли в Інспекції держархбудконтролю», – додав пан Володимир.

Вигляд будинку із двору

Насправді ж історія почалась ще 2006 року, коли 27 січня власнику квартир №№ 2 і 3 надали дозвіл на перепланування та об’єднання в одну з розширенням за рахунок влаштування балкону зі сторони двору. А вже через три дні, 30 січня, голова Галицької районної адміністрації погодила дозвіл на «влаштування житлової квартири за рахунок площі горища з надбудовою та облаштуванням балконів з боку дворового фасаду з влаштуванням опалення».

Як відповіли Володимиру Подоляку в Галицькій райадміністрації, підставою для погодження був повний пакет поданих документів, в тому числі проектні пропозиції, листи УОІС, управління архітектури департаменту містобудування, Галицького відділу районного відділення ГУ МВСУ у Львівській області, СЕС району та завірені директором ЛКП «Каменяр-Центр» заяви-згоди власників квартир №№ 1 та 1а, та наймачів квартири №1б.

«Порушення було ще тоді, адже я дозволу на це перепланування не підписував. Підписала моя мати, яка є власницею сусідньої квартири, а я про це навіть не знав», – зауважив Володимир Подоляк.

Щоправда порушення помітили не тільки мешканці, а й працівники районної адміністрації.

«Ми вважали, що будівництво відхилилось від проекту, тому 28 грудня 2012 року Галицька РА звернулась до Галицького районного суду Львова з позивною заявою до власника квартир №№ 2 і 3 «щодо приведення квартири, яка утворюється на площі горища, у відповідність до погодженої проектної документації», – розповіла начальник юридичного управління Галицької районної адміністрації міста Львова Оксана Яремко.

Однак  суди ні першої, ні другої інстанції не задовольнили цього позову. Щоправда влітку 2013 року Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області провела перевірку «реконструкції», але жодних порушень не виявила.

Будинок до "реконструкції"

«Проводилась перевірка, за результатами якої було встановлено, що громадянин Щур О.Л. виконує будівельні роботи з влаштування новоутвореної квартири №3 з розширенням за рахунок площі горища з влаштуванням балконів та надбудови на вул. Митрополита Андрея, 12 в м. Львові, без відхилень від погодженої проектної документації. За результатами перевірки складено акт», – йдеться в тексті документу, який у відповідь на запит Володимира Подоляка надіслала Інспекція.

Як наслідок, в листопаді 2013 року Інспекція держархбудконтролю у Львівській області зареєструвала декларацію  про готовність об’єкта до експлуатації і вже в грудні власник отримав документи про право власності на це житло.

«На жаль, ми програли уже всі суди, навіть касацію у Вищому спеціальному суді. Чому? Гадаю, судді керувались висновками перевірки Інспекції держархбудконтролю про те, що жодних порушень не було. Зараз рішення суду набрало законної сили і житло вважається збудованим законно», – розповіла Оксана Яремко.

Своєю чергою власник квартири у будинку №12 Володимир Подоляк зазначає, що так звана реконструкція не тільки зруйнувала архітектурна цінність цього будинку, а й порушила технічний стан. Зокрема, виявилось, що вентиляційні канали не були виведені, а доступ до димоходів тепер перекритий.

У Галицькій районній адміністарції Львова зазначають, що не зважаючи на програний суд не збираються залишати все як є, шукатимуть інші способи вирішення питання. Однак які саме, ще не знають, адже спочатку треба довести невідповідність між документами про реконструкцію і теперішнім станом будівлі.