Законопроект про національний культурний продукт поставить видавців на коліна

14:05, 20 липня 2011

Проект Закону України «Про національний культурний продукт», поданий на розгляд парламенту народним депутатом В’ячеславом Кириленком і проголосований депутатами в першому читанні, викликав чимало обурення зі сторони українських книговидавців.

Про це 20 липня на прес-конференції повідомив голова постійної комісій з питань культури, історико-культурної спадщини, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради Орест Шейка.

Як зазначила директор «Видавництва Старого Лева" Мар`яна Савка, цей законопроект може спричинити подорожчання української дитячої книжки. «За законопроектом, який ми вважаємо, треба скасувати, мова йде про трирівневу сертифікацію книги: базова, середня, вища. Коли книга проходить сертифікації, тоді вона вкінці доходить до пільг: за вищою сертифікацією книга не оподатковується, за середньою має - 50% податку, а базова – 30%. Але, щоб виготовити якісну українську книгу, ми замовляємо папір за кордоном, а така вже книга не матиме вищої категорії», - зазначила М.Савка.

Це також підтримав Орест Шейка, додавши: «Чим більш якісну книгу видавництво хоче видати, тим на нищій категорії вона буде. У країнах соціалістичного табору не випускають кращі зразки паперу, фарби та інше». Відтак, якщо ж книга буде якісною, але не з українського паперу чи фарб, вона не матиме пільг, тому й коштуватиме дорожче.

Генеральний директор Літературної агенції "Піраміда" Василь Гутковський, заявив, що якщо цей закон приймуть, то він поставить видавців на коліна. «Сьогодні книговидавнича галузь України звільнена від оподаткування до 2015 р., законопроект це скасує натомість у законопроекті є виключна декларативність майбутнього закону, там немає прописано, що, наприклад, 1 млрд грн піде на закупівлю книг у бібліотеки чи подібне. Натомість є дивна сертифікація, причому якщо роздрукувати закон, то 16 з 22-ох сторінок займає власне оця сертифікація. Це хтось буде сертифікувати щось. Тобто чиновник буде впливати на продукт. І кожна книга потребує сертифікації. Наприклад, якщо до Форуму видавців ми готуємо 45 книг, то я їх повинен віднести цьому чиновнику, який покладе їх у шухлядку. І коли я не підійду «з чемоданчиком» до цього чиновника, книга не матиме сертифікації», - розповів Василь Гутковський, зауваживши, що щороку видається близько 24 тис. книг.

Найприкріше, як зазначили видавці, що ніхто не радився з представниками книговидавничої галузі, не влаштовували обговорення, круглих столів, і тільки зараз, коли є обурення, коли взяли за основу цей законопроект, у вересні планують провести обговорення.

Президент ГО «Форум видавців» Олександра Коваль, зазначила, що цей законопроект постав з того, що нібито, через неоподаткування видавців є 200 млн грн на рік збитків. «Сумнівна ця цифра для мене. Ддоки її не підтвердять у видавництві, буду сумніватися. Видавці, певне, могли б і відмовитися від пільг, якби вони точно знали, що щороку за ці 200 млн грн будуть робити закупівлю книг у бібліотеки», - сказала вона.

Нагадаємо, законопроект про національний культурний продукт, ініціатором якого є народний депутат України В’ячеслав Кириленко, було зареєстровано у ВР у квітні 2009 року. Документом пропонується врегулювати питання створення, сертифікації, розповсюдження та вживання національного культурного продукту та надання державної підтримки національно-культурним проектам. Законопроект визначає кілька напрямків державної підтримки, зокрема, підтримку авторів, що створюють національні твори, виробників національного культурного продукту, а також просування національного культурного продукту в Україну та за її межами.