Закрутили вентилі

Росія припинила газопостачання, Україна не має наміру відступати

13:32, 16 червня 2014

Україна і Росія не досягнули компромісу за результатами дев'ятого раунду переговорів щодо газу, які відбулися в ніч з неділі на понеділок. В результаті, у понеділок вранці Росія припинила газопостачання. «Газпром» і «Нафтогаз» звернулися із взаємними позовами до Стокгольмського арбітражного суду.

«Газпром» ще раз підтвердив крайній термін, до якого він очікував отримати від Києва $1,951 млрд за поставки газу - до 09:00 16 червня. Рівно о дев’ятій ранку годині за київським часом прес-служба «Газпрому» повідомила, що компанія запровадила для України режим попередньої оплати поставок газу через «хронічні неплатежі».

«Прострочена заборгованість компанії за поставлений російський газ становить $4,458 млрд. З цієї суми $1,451 млрд – це борг за листопад-грудень 2013 року, а $3,007 млрд – за квітень-травень 2014-го», - йдеться у повідомленні «Газпрому».

Ще через 50 хвилин прес-служба «Газпрому» оголосила, що компанія звернулася до Стокгольмського арбітражу про стягнення з «Нафтогазу» повної суми боргу і попередила ЄС про можливі перебої в постачанні палива.

НАК «Нафтогаз України» у відповідь також подав позов до Стокгольмського арбітражу. Українська компанія наполягає, що переплатила за російський газ з 2010 року $6 млрд і вимагає справедливої та ринкової ціни на газ.

На засіданні Кабміну голова «Нафтогазу» Андрій Коболєв сказав, що вранці «Газпром» перекрив поставки газу для України. Залишився тільки обсяг транзиту газу, який йде в європейські країни.

Що хоче Україна

Під час переговорів вихідною позицією українців, за словами міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Продана, була вимога зафіксувати ціну на газ в $268,5 за тисячу кубометрів. Для України неприйнятною є ціна на газ в $485, як того хоче «Газпром».

Єврокомісія під час переговорів запропонувала компромісний варіант, щоб борг був перерахований на основі так званої «проміжної ціни». На думку єврокомісара Ґюнтера Еттінґера, ціна повинна бути сезонною. В пікові зимові місяці - по $385 за тисячу кубів, а в інші – по $300. За словами Еттінгера, українці погодилися на його пропозицію, а росіяни – ні.

Фактично «Газпром» вимагає права на перегляд ціни в односторонньому порядку, згідно з вказівками російського уряду. Українці ж наполягають, що ціна повинна встановлюватися в контракті між покупцем і продавцем.

«Не має в Європі прикладів, коли ціна за газовим контрактом регулюється в односторонньому порядку рішенням Російської Федерації, - каже голова правління «Нафтогазу» Андрій Коболєв. – Запропонований механізм аналогічний тому, який діяв з 2010 року, коли ціна встановлювалася з урахуванням експортної знижки, яка залежить від рішення уряду РФ».

«Росія не пристане на будь-які компромісні варіанти, - вважає директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. – Вони ведуть війну з Україною – у тому числі, із застосуванням енергетичної зброї. І поки ця тотальна війна з Україною не закінчиться, відхилятимуть усі варіанти».

На скільки вистачить газу

«Нині в сховищах України більше 13,5 млрд кубометрів газу. Ми готові до такого розвитку подій», - заявив глава українського Міненерго Юрій Продан, коментуючи можливість повного припинення газопостачання з Росії.

За його словами, влітку Україна повністю забезпечена паливом за рахунок власного видобутку. «Це не фантастика. Влітку таке споживання, що ми повністю забезпечуємо себе власним видобутком, і навіть закачуємо [у підземні газосховища], – пояснив Продан. – Будемо готується до опалювального сезону залежно від того, як складатиметься ситуація. Будемо проводити заходи по зменшенню споживання газу».

Разом з Єврокомісією також шукатимуть шляхи збільшення реверсних поставок газу із країн Європи.

Оптимістично дивиться на ситуацію і директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

«Паніки не має. Україні в рік потрібно близько 40 млрд кубометрів газу. 10 млрд цілком реально забезпечити власним видобутком, понад 13 млрд вже є у сховищах. При економії ми зможемо без проблем перезимувати. Думаю, не буде проблем і наступного року», - прогнозує він ZAXID.NET.

А от чи витримає Росія зупинку транзиту газу – не відомо. «Наша газотранспортна система так влаштована, що одночасно з припинення постачання газу Україні, буде зупинено транзит російського газу через  Україну у Європу. І тому критичне становище буде в Російської Федерації, їх бюджет не витримає», - вважає експерт.

Шанси України виграти в  Стокгольмському арбітражі високі. «За  умови кваліфікованих юристів, якщо не буде зрадників та не задіють бізнес-схеми», – уточнює Володимир Омельченко.