Замість офісів - житло

У центрі Львова в будинку, де має бути офісний центр, продають квартири

18:15, 22 лютого 2016

У центрі Львова, на розі вулиць Стефаника та Чайковського, на місці існуючого двоповерхового будиночку побудують сучасний п’ятиповерховий офісний центр. За документами, це має бути реконструкція із надбудовою трьох поверхів. Проте в середині будинку робітники вже почали розбирати внутрішні стіни. А в інтернеті за цією адресою посередники продають квартири. Крім того, візуалізація проекту в цих оголошеннях не відповідає погодженим в міській раді документам.

Проект реконструкції, який погодила міська рада

За планом реконструкції, забудовники мали право надбудувати три поверхи. П'ятий поверх мав би бути мансардним. На першому поверсі планували розташовувати магазини або кафе, а вище – офіси. Старий будинок за рахунок надбудови мають розширити. Так площа будинку до реконструкції становить  479 м2, а після, згідно з документами, має становити – 3051 м2.

Новий проект будинку має бути виконаний у неокласичному стилі.  Вимог щодо зовнішнього вигляду будинку забудовники наразі не порушили. 

Проект реконструкції, який погодили у мерії.

Проте наміри забудовника провести реконструкцію викликають сумніви. В середині прибудинкового дворику вже розпочались будівельні роботи. Там робітники знесли одноповерховий будинок. Також виглядає, що робітники розбирають внутрішні стіни двоповерхового будинку. Як повідомляв ZAXID.NET, раніше будівельники казали, що повністю зноситимуть весь будинок, а на його місці будуватимуть новий. 

За словами Миколи Шеремети, співавтора проекту реконструкції, залежно від міцності несучих стін будинку, реконструкція може передбачати знесення старих стін і будівництво на їхньому місці нових.

Існуючий стан будинку на розі вулиць Стефаника-Чайковського. Вигляд з вулиці Стефаника. 

Як пояснив головний архітектор Львова Юліан Чаплінський, забудовникам не забороняли зносити старих стін будинку. Відповідно вони мають таке право. Єдина умова - вони повинні залишити бодай щось від старого будинку: або внуштрішні стіни, або фасад, або фундамент.

Микола Шеремета додав, що забудовники відразу мали намір звести на цьому місці житловий будинок із п'ятим та шостим мансардними поверхами. Однак їм це зробити не дозволили, оскільки підприємці не володіли земельною ділянкою під будинком. Відтак не мали права на ній щось будувати.

Він зауважує, що натомість для реконструкції будинку мати земельну ділянку у власності не потрібно. Тож забудовники вирішили подати документи на реконструкцію існуючого нежитлового будинку під офісний центр.

Водночас оголошення про продаж квартир у будинку на розі Чайковського та Стефаника вже можна знайти в інтернеті. Зателефонувавши за одним з них, журналістка ZAXID.NET представилась потенційним покупцем.

В оголошенні видно, що зовнішній вигляд будинку не відповідає погодженому проекту. На будинку з'явився шостий поверх та купол. (Клікніть, щоб перейти до оголошення)

За словами чоловіка, який представився менеджером компанії «Новий Львів» Тарасом Бігуном, старий будинок повністю знесуть, а на його місці побудують новий. Розпочатись будівництво має у вже березні 2016, а завершиться – у першому кварталі 2017 року.

Він розповів, що компанія «Новий Львів» є посередником у продажу квартир та додав, що у цьому будинку вже можна купити одно- дво- та трикімнатні квартири за ціною 1400 доларів за метр квадратний. Квартири на п’ятому та шостому поверсі, який не передбачений у містобудівній документації, наразі не продають.

На паспорті будівництва куполів та барельєфів на даху немає.

Натомість на паспорті об’єкту вказано, що на цьому місці буде офісна адміністративна будівля, яку завершать будувати у 2018 році. Зателефонувавши за номером, вказаним на паспорті будівництва, ZAXID.NET поспілкувався із менеджером фірми «Новий Львів», яка від імені забудовника веде продаж приміщень. Однак за його словами, приміщень ще не продають, мовляв дирекція «Нового Львова» ще не давала відповідних документів і розпорядження. Менеджери компанії також не змогли пояснити ZAXID.NET, що саме буде на цьому місці - все ж офісна будівля чи житловий будинок.

За історико-містобудівним обґрунтуванням, цей будинок хоча і знаходиться в історичному ареалі, проте не є пам’яткою архітектури і не має історичної цінності.

Активістка, яка виступає проти будівництва п'ятиповерхівки, Ірина Юзик розповіла ZAXID.NET, що попри те, що будинок не є пам'яткою архітектури він все ж має історичну цінність.  

«До прикладу, тут видавались «Gazeta Lwowska» та «Kurjer Lwowski». Також це ще на сто відсотків не підтверджено, але у цьому будинку міг працювати Іван Франко», - розповіла вона.

Існуючий стан будинку на розі вулиць Стефаника-Чайковського. Вигляд з вулиці Чайковського. 

Начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко розповіла ZAXID.NET, що їхнє управління не захотіло погоджувати підприємцям реконструкцію з надбудовою трьох поверхів. Тож забудовники погоджували всі документи в Міністерстві культури України. 

Як розповів ZAXID.NET головний архітектор  Львова Юліан Чаплінський, на реконструкцію будинку на розі вулиць Чайковського-Стефаника у серпі 2015 отримали містобудівні умови та обмеження відразу три фірми – це ТзОВ «Два кольори», ПП «РОКА» та ТзОВ «Скенер».

За інформацією депутата Львівської міськради та члена «архітектурної» депутатської комісії Тараса Чолія, мерія у 2005 році продала цей будинок тим самим компаніям.

ПП «Рока» у жовтні 2015 року отримало від ДАБІ декларацію про початок будівельних робіт для реконструкції і вкінці січня розпочала підготовчі роботи. Власниками цього підприємства є Ігор Мудрікув та Наталя Олійник.

У двох інших компаній-співласниць будинку на перехресті Стефаника-Чайковського – ТзОВ «Два кольори» та ТзОВ «Скенер» одні і ті ж співвласники Степан Грицак та Микола Мудрікув.

Як зазначив Юліан Чаплінський, наразі міська рада не зверталась до прокуратури, оскільки поки що забудовники нічого не порушили.

«Ну в інтернеті є оголошення, що продають квартири. Компанія-забудовник може бути тут ні до чого. Поки що вони в правовому полі. Коли вже там продадуть квартири, тоді ми матимемо підставити позиватись», - сказав Юліан Чаплінський.