«Запад-2017» і російські канібали

Кремлівська тактика залякування все ще приносить успіх

20:00, 28 вересня 2017

Вже більше тижня, як завершилися масштабні російсько-білоруські військові навчання «Запад-2017». Вони наробили багато галасу в західній пресі, змусили нівроку похвилюватися європейських політиків, тримали в постійній напрузі збройні сили України, Польщі, Литви, Латвії й Естонії. Неодноразово висловлювалася підозра, що Росія використає навчання для чергової закордонної інвазії.

Та ще не встигли відійти до архіву повідомлення про «Запад-2017», як чергова новина з Росії шокувала цілий світ – про краснодарських канібалів. Про те, що подружня пара заманювала своїх жертв до будинку, присипляла їх наркотичними препаратами, а потім знімала з них шкіру, поки ті ще були живі. Після цього, як діляться подробицями російські правоохоронці, чоловік і жінка з'їдали частину людського м'яса, а ще частину, яка залишалася, або заморожували, або розкладали по слоїках, заливаючи сольовим розчином. Як розповіли слідчі, за останні 20 років канібальське подружжя з'їло щонайменше три десятки осіб.

Перепрошую за такий макабричний натуралізм, але приблизно такими ж словами описувався краснодарський жах у багатьох західних виданнях. Як стверджував колись український класик макабричності Лесь Подерв'янський, найохочіше люди читають про «питкі, казні та уродів», тому преса, яка прагне тиражності, їм цю інформацію не менш охоче надає.

У читача може виникнути логічне запитання: який же зв'язок між військовими навчаннями і канібальськими жахіттями? Спробуймо з'ясувати разом. Для цього ретельніше розглянемо кожну з тем. Зрештою з канібалами й так усе ясно, як співав свого часу Володимир Висоцький: «Хотіли їсти, то й з’їли Кука». Тому більше уваги приділимо «Западу-2017».

Отже, ще задовго до свого початку російсько-білоруські навчання наробили багато галасу в світі. Висувалися версії, що у них братимуть участь не 12 тисяч військовиків, як це декларувало російське Міністерство оборони, а вдесятеро більше. Зокрема міністр оборони Німеччини Урсула фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen) звинуватила Росію в навмисному заниженні числа військовослужбовців, котрі беруть участь у навчаннях. «Ясно, що ми стали свідками ще однієї російської демонстрації потужності і потенціалу. Хто в цьому сумнівається, може просто подивитися на велику кількість задіяних військ, понад 100 тисяч», – зазначила вона.

Надмірна кількість вояків нібито потрібна для того, щоб передовсім раз і назавжди окупувати Білорусь, задушивши залишки незалежності в республіці. «Військові навчання “Запад-2017” потрібно розглядати як грубе порушення суверенітету Білорусі і початок гібридної окупації нашої країни. Масштаб підготовки російських збройних сил до цих навчань непорівнянний із заявленими цілями. Тиха окупація Білорусії вже почалася. У своїх діях Росія керується тільки політичними мотивами», – запевняв опозиційний білоруський політик, голова Консервативно-християнської партії БНФ Зенон Позняк.

Наступна версія: навчання – це лише прикриття для того, щоб вдертися на територію якоїсь зі сусідніх держав – найімовірніше з балтійської трійки. І нібито для цього в «країні-жертві» вже готуються парамілітарні структури з місцевих російськомовних сепаратистів. «Ми не можемо зберігати абсолютний спокій. Поруч з територією Литви зосереджена велика іноземна армія», – висловлював свою стурбованість міністр оборони Литви Раймундас Каробліс (Raimundas Karoblis) в інтерв'ю інформаційному агентству Reuters. Він нагадав навчання «Запад-2013», які проводилися незадовго до анексії Криму та інвазії на сході України.

До речі, про Україну. У зв’язку з навчаннями також обговорювалася версія про те, що вся військова техніка й логістика завезена російськими солдатами до Білорусі, там і залишиться. А щойно надійде слушний момент, Росія оперативно перекине вояків до білорусько-українського кордону, де вже на них очікуватиме підготована до агресії техніка.

Загалом цікавим у сенсі цивілізаційного протистояння виявився вже сам сценарій навчань: підтримувані зі заходу і півночі умовними державами «Любенією» і «Весбарією» (прозорий натяк на членів НАТО Литву і Польщу) сепаратисти «Вейшнорії» (нібито Західної Білорусі) намагаються дестабілізувати ситуацію на цілій білоруській території і зіпсувати відносини в союзі Білорусі та Росії.

Фахівці-геополітики зразу ж зауважили, що західний кордон вигаданої «Вейшнорії» чітко збігається з межею між східною і західною цивілізаціями, яку провів свого часу видатний американський політолог Семюел Гантінґтон (Samuel Huntington). Можливо й у цьому було закодоване послання Путіна Заходу.

Загалом же складалося враження, що ситуацію навколо навчань «Запад-2017» нагнітали саме пропагандистські ресурси Кремля. Адже тепер уже ні в кого не викликає сумніву, що Володимиру Путіну потрібен зовнішній ворог. Саме за рахунок залякування росіян Заходом, а Заходу Росією він і звик найкращим чином реалізовувати свою зовнішню та внутрішню політику. Таким чином він отримує можливість легітимізувати своє право на жорстку владну вертикаль. А наступного ж року в Росії пройдуть президентські вибори, тож треба тримати електорат в тонусі, регулярно й гучно брязкаючи зброєю.

Та все ж, що спільного між краснодарськими канібалами і навчаннями «Запад-2017»? Спільним є блеф – жорсткий і нахабний, намагання змалювати себе страшнішим, аніж ти є насправді.

Чи запам’ятав хто промову авторитетного американського політика, колишнього спікера Палати представників Конгресу США Ньюта Гінгріча (Newt Gingrich) на нещодавній конференції YES у Києві? Нагадаю, він впевнено спрогнозував, що російська воєнна експансія в Україні вже незабаром припиниться хоча б через виснаженність російської господарки. Він порівняв нинішню ситуацію з 1989 роком, коли Радянському Союзу довелося забратися з Афганістану після стількох витрачених коштів, ресурсів, втрачених людських життів. Просто не було більше можливості вести далі цю безглузду війну. А сенсу її вести не було від самого початку.

Схожу думку висловив і Вольфґанґ Ішинґер (Wolfgang Ischinger), котрий вже десять років керує таким авторитетним міжнародним дискусійним майданчиком, як Мюнхенська конференція з безпеки. «Російський ВВП – трохи менший за ВВП Італії. Незважаючи на це, Росія намагається репрезентувати себе як велику світову державу і платить за це високу ціну своєю політикою, зокрема в Сирії і в Україні. Самій же Росії доводиться сильно напружуватися, щоб домогтися хоча б мінімального зростання. Коротше: агресивна зовнішня політика Росії на найближчу перспективу здається успішною, але на довгострокову перспективу країна не розрахувала своїх сил», – зазначив Ішинґер в інтерв’ю німецькій газеті Die Welt.

В описаній ситуації Росії залишається хіба що вдавати зі себе когось сильного й страшного. І для цього пропагандистська машина Кремля не гребує жодними засобами й не оминає жодної нагоди. Ну, з «Западом» зрозуміло, тут сам Бог велів полякати Захід. А от з історією про канібалів спершу видавалося трохи дивним, що ще до завершення слідства всі макабричні деталі цієї справи так легко потрапили в пресу від часто маломовного Слідчого комітету Росії. Але тепер все зрозуміло: так ненав’язливо Кремль посилає черговий меседж про те, що росіяни страшні й жорсткі, що треба їх боятися й не ставати в них поперек шляху. Хоча ми ж тепер знаємо, що не такий страшний чорт, як його малюють.