Майбутній опалювальний сезон, який уже не за горами, під загрозою зриву. Запаси вугілля, які зараз мали б активно накопичуватись для проходження зимового періоду, активно тануть. А саме теплові станції, що працюють на вугіллі, забезпечують більше половини потреби України в електроенергії. Навіть у літню спеку, коли споживачі стали активно вмикати кондиціонери, у нас виник дефіцит електроенергії. Аби його покрити, наприкінці червня Україна навіть змушена була докуповувати електрику в Російській Федерації, попереджає співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
«Впродовж червня вугілля, передовсім антрацитових марок, практично не постачалось на склади теплоелектростанцій. Це призвело до того, що запаси зменшились з 2,3 млн до 1,4 млн тонн, – каже Дмитро Марунич. – Нема однозначної інформації чи наразі постачається антрацит з неконтрольованих територій. У червні лише 20 тисяч тонн було поставлено порівнянні з травнем – 900 тисяч тонн. Можете собі уявити, яка різниця. Антрацит потрібен майже половині блоків, які працюють в Україні. Донбас може у будь-який момент припинити поставки. Що ми будемо робити взимку, не зовсім зрозуміло. Можемо потрапити в ситуацію, яка у нас була 2014 року, коли ми змушені були врешті-решт задіяти віялові відключення. Тоді постраждали сотні тисяч людей, а може і мільйони. І це також призвело до негативних економічних наслідків, оскільки зупинялись окремі промислові підприємства... Якщо зима буде холодною, то навіть за умови таких самих запасів як у минуло му році можемо мати шокові сценарії. Можливо, будемо звертатись до Росії, бо у неї електрики досить завжди – там профіцит. Або будемо від'єднувати споживачів, передовсім промислових, бо від'єднати населення при мінус 20-ти, думаю, що ні в кого рука не підніметься».
Загрожує енергетичній стабільності і зростання аварійності на електростанціях, яка виникла через постійне недофінансування. За підрахунками експерта, загальна сума заборгованості на енергоринку уже сягнула 40 мільярдів гривень.
«Аварійність на електростанціях суттєво збільшилась. Насамперед через те, що блоки ТЕС не працювали у проектних режимах. Це викликано кризовим станом української енергетики, спричинених дефіцитом вугілля. Не може нас особливо радувати і «Енергоатом», бо там також збільшилась кількість позаштатних ситуацій, – каже Дмитро Марунич. – Не зовсім нормальний режим роботи не сприяє зменшенню аварійності, а те що ще й величезні борги утворились, не сприяє нормальній підготовці до опалювального періоду, до нормального здійснення ремонтів на всіх видах генерацій. На жаль, в останні роки загроза лише зростає. Бо грошей не те що на модернізацію – на ремонти не вистачає».