Запаси бензину на українських НПЗ впали до критичного мінімуму

11:24, 23 червня 2011

Згідно з даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, запаси бензину на складах українських нафтопереробних заводів (НПЗ) на 20 червня склали 34,5 тис. т, що є мінімальним рівнем за останні два роки. За даними Консалтингової групи А-95, це в три рази менше середнього рівня запасів з початку 2011 року.

Так, запаси низькооктанового бензину А-76/80 склали 4,7 тис. т, бензину А-92 - 21,3 тис. т, бензину А-95 - 8,6 тис. т. При цьому, за даними Держкомстату, споживання бензину в червні цього року за останні два роки становить в середньому 400 тис. т. Відповідно, заводських запасів вистачить на три дні національного споживання, тоді як традиційним для галузі є декадний - двотижневий запас, повідомляє ЛігаБізнесІнформ.

"Безпрецедентно низькі запаси на НПЗ пояснюють причину ресурсної недостатності, а в окремих регіонах - очевидного дефіциту високооктанового бензину, який простежується з початку місяця", - зазначив директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн. На його думку, свідченням дефіциту пропозиції вітчизняного бензину є продаж НАК Нафтогаз України з п'ятої спроби своїх ресурсів на аукціоні 22 червня цього року, незважаючи на досить жорсткі умови торгів.

Згідно з дослідженням А-95, причиною значного скорочення запасів на НПЗ є масований експорт бензинів А-92 і А-95 в Російську Федерацію. Зокрема, за даними Держмитслужби, експорт бензину А-92 виробництва ПАО ЛІНІК (Лисичанський НПЗ, належить ТНК-ВР) у травні цього року склав 89,6 тис. т, бензину А-95 - 10,9 тис. т. Це становить 75% від травневого обсягу виробництва бензину даними НПЗ, на який у травні припало більше половини національного виробництва нафтопродуктів. Згідно з даними Держмитслужби, найбільшими одержувачами лисичанського палива в травні ц.р. стали компанії з Курської, Ростовської, Калузької, Тульської, Орловської областей і Краснодарського краю.

"Несподіванка подій на ринку нафтопродуктів полягає в тому, що ще наприкінці квітня цього року компанія ТНК-ВР Коммерс публічно заявляла про можливий дефіцит і стабільному постачанні ринку паливом власного виробництва. Однак по факту не тільки не наростила переробку, а й збільшила експорт нафтопродуктів , посиливши свої ж побоювання, - зазначив Сергій Куюн. - Тільки диверсифікована система забезпечення ринку України нафтопродуктами - розвиненого власного виробництва та імпорту - дозволила уникнути "російського сценарію" паливної кризи зі зникненням бензину на АЗС.