Запхати львів'ян у мішок мистецтва

У Львові готують новий театральний фестиваль під відкритим небом

13:19, 11 серпня 2016

Фестивальна осінь у Львові поповнилась новою подією. У вересні львівські театрали матимуть нагоду відвідати перший театральний фестиваль під відкритим небом «Кіт Ґаватовича», який відбуватиметься 3 та 4 вересня у Парку культури. 

ZAXID.NET дізнався, які вистави покажуть під час фестивалю і чому його організатори вважають, що публіку театральних вистав треба ловити як кота у мішок.

«Театр є більш закритим і менш доступним, ніж література»

Театральний фестиваль «Кіт Ґаватовича» є першою ініціативою проекту «Простір театрів імені Якуба Ґаватовича». У травні цього року в рамках програми «Зробимо Львів кращим» Львівська міська рада виділила 44 тис. грн на створення у Львові особливого фестивалю у новому театральному просторі.

Як розповідає організаторка «Кота Ґаватовича» Єва Якубовська, ідея організувати власний фестиваль виникла ще рік тому – після проведених майстер-класів з театрального мистецтва для дітей бійців АТО у Самборі.

«Прийшли не тільки діти, але й дорослі. Зал був заповнений тими, кому був цікавий театр. Ми вирішили, що треба спробувати зібрати ці знання в одному місці – і потім відправити їх в райони. Це стало першим меседжем для цього фестивалю (чи навіть форуму). Мені подобається, як на Форумі видавців є можливість познайомитись та поспілкуватись з авторами, які приїжджають. Театр є більш закритим і менш доступним, ніж література. Форум видавців зробив письменників ближчими – і я хотіла зробити фестиваль, де люди стануть ближчими до театральних та кіноакторів», - каже Єва Якубовська.

Організаторка фестивалю Єва Якубовська є режисеркою львівського театру «Склад 2.0» (фото Wiz-Art)

В результаті до Єви Якубовської долучились архітекторка та дизайнерка Ольга Небораць, фандрейзерка івано-франківської ініціативи «Тепле місто» Анастасія Бойчук, акторка театру «Склад 2.0» Софія Розпутня та помічниця режисера того ж театру Олена Лоїк.

«У Львові є багато театрів, які міняються акторами. У нас є ляльковий театр, і театральні вистави у безсловесному жанрі, є драматургічні читання і навіть театр моди. Є багато людей, які хочуть руху і привозять сюди цікаві театри та вистави, до нас приїжджають режисери з-за кордону. Львів – це місто, де розвивається театр», - вважає організаторка.

Частково проведення фестивалю профінансувала Львівська міська рада: 44 тис. грн, отримані завдяки перемозі у конкурсі «Зробимо Львів кращим» становлять приблизно 70% загального бюджету події. Ще приблизно 10 тис. грн фестиваль отримав завдяки залученню грантів. Інші потреби фестивалю вдається задовольнити завдяки співпраці із комерційними структурами та партнерами.

Запхати глядача в мішок мистецтва

На думку команди фестивалю, подібні заходи важливо проводити за межами центру міста – щоби розширювати культурну мапу Львова. Головною локацією фестивалю обрали Парк культури. Організатори підкреслюють: вхід на всі заходи – безкоштовний.

Події фестивалю відбуватимуться на літній сцені Парку культури (а також під сценою) (фото Парку культури)

«Театрали є закритою тусівкою, яка рідко кого впускає до себе. Тому нам дуже хочеться, щоб театр став відкритим. Не тільки в плані спілкуванні після вистави, але й щоб сама вистава була відкритішою. Щоб мистецтво було не лише для митців, але для всіх», - вважає Єва Якубовська.

Натхненником команди фестивалю став Якуб Ґаватович - український письменник XVII сторіччя, автор перших українських інтермедій «Продав кота в мішку» та «Найкращий сон». За словами Єви Якубовської, є історичні свідчення, що на західній Україні влаштовували театральні постановки за творами Ґаватовича саме під відкритим небом – тож кращого героя для нового львівського відкритого театрального простору було й годі шукати.

«Один з його текстів, «Кіт у мішку», підштовхнув нас до назви фестивалю – «Кіт Ґаватовича». «Кіт у мішку» – це та публіка, яка має повернутись до театру. Зрозуміти, що театр різний і до нього треба ходити. Ми хочемо захопити цього «кота» і образно запхати його в мішок мистецтва», - каже організаторка фестивалю.

«Важливим акцентом цього фестивалю – показати неформатні, нетипові театри» (фото Єви Якубовської)

Хоча команда фестивалю цілеспрямовано обрала не центральну локацію, саме у центрі міста, починаючи з 15 серпня, для львів’ян влаштують живі театральні «тізери» майбутньої події. Двічі на тиждень в місті відбуватимуться імпровізаційні театральні виступи. Актори не анонсуватимуть ані часу, ані місця, де це відбуватиметься - це має стати сюрпризом для мешканців.

«Це як ловити рибу – ми закидаємо мистецтво в центр, де люди звикли його бачити. Але розповідаємо, що це буде згодом в Парку культури», - каже Єва Якубовська.

Програма: від класиків до нетипових театрів

Програма «Кота Ґаватовича» поділена на три блоки: освітній, практичний та показовий. До освітньої частини увійшли обговорення та дискусії, а також сніданки із відомими акторами. Зокрема, з відомим львівській публіці Олегом Стефаном.

Олег Стефан та Юрій Хвостенко у виставі «Слава героям» (фото Олександра Максимова)

У практичному блоці будуть лекції та майстер-класи: «Спів і голос» від Наталії Половинки, художнього керівника центру «Слово і голос» та «Театральний менеджмент» від арт-директорки Першої сцени сучасної драматургії «Драма.UA» Вікторії Швидко.

Дискусія другого дня буде присвячена кіно- та театральним акторам. Її промодерує Ярослав Федорчук, актор Театру імені Леся Курбаса. Участь у дискусії візьмуть Юрій Хвостенко (театр ім. Марії Заньковецької), Микола Береза (Театр імені Леся Курбаса, зіграв у фільмах «Червоний» та «Брати. Остання сповідь»). Ім’я третьої учасниці цієї розмови організатори поки не розкривають, але натякають – цю українську акторку глядачі могли неодноразово бачити у кіно.

Відвідувачі фестивалю зможуть не лише послухати про життя акторів, але й взяти участь у тренінгах з театрального мистецтва – зокрема, з театральної імпровізації.

«Імпровізаційний рух не дуже є театром, але вони використовують сценічні практики. Вони виступатимуть два дні: група «Пан Коцик» виступатиме під сценою перед виставами-хедлайнерами, створюючи момент лаунжу. А група «SerYozno», яка стала першим львівським імпро-театром, проведе майстер-клас з імпровізації», - пояснює Єва Якубовська.

Виступ імпро-групи SerYozno в рамках Ночі театру

У другий день фестивалю відбудеться пластичний майстер-клас від харківського театру «Прекрасні квіти», які одні з перших в Україні почали використовувати безсловесний жанр в театрі.

«Важливий акцент цього фестивалю – показати неформатні, нетипові театри, які не тільки спираються на словесність, а працюють ще й з формою», - каже організаторка.

На сцені «Кота Ґаватовича» виступить колектив «Від дому до дому» (проект за зразком Київського театру переселенця здійснений спільно із Студіями живої історії (Львів), театр «Склад 2.0» із «Приморською пусткою» (п’єса створена за текстом Сергія Жадана «Маріо»). Також свою постановку «Великий льох» представить колектив студентів курсу Олега Стефана, дехто з них вже є акторами театру імені Лесі Українки.

На фестивалі презентують виставу «Приморська пустка» за текстом Сергія Жадана (фото «Склад 2.0»)

Хедлайнером першого дня стане Театр імені Леся Курбаса. Але вистава, яку покажуть курбасівці у Парку культури, наразі невідома – це буде або «Лісова пісня», чи «Ножі в курях», або «Апокрифи».

На другий день відвідувачам варто буде звернути увагу на харківський театр «Прекрасні квіти», який везе виставу «Кімнатне шоу». За словами Єви, це єдина театральна група в Україні, яка працює в жанрі фанк-футуризму, тож на львівських глядачів гарантовано чекають незабутні враження.

Трейлер до однієї з вистав театру «Прекрасні квіти»

«Хотілось би змалювати зріз того, що відбувається в сучасному театрі»

Робота, яка почнеться на фестивалі, триватиме і після його завершення. Актори та режисери планують проїхати містами Львівської області та провести там низку лекцій та майстер-класів з театрального мистецтва.

Але головна мета саме фестивалю все-таки просвітницька. Єва Якубовська неодноразово наголошує, що хоче привернути увагу мешканців міста, особливо спальних районів, до львівських театрів.

«Хотілось би змалювати зріз того, що відбувається в сучасному театрі. Надіюсь, у нас це вийде. Якщо після цього фестивалю хоча б одна людина піде до театру Леся Курбаса, чи Лесі Українки, чи Марії Заньковецької – чи до будь-якого нашого театру, це буде велика перемога», - підсумовує Єва Якубовська.