Запорізька атомна електростанція (АЕС) під час проведення останніх ремонтних кампаній встановила на перший та другий енергоблоки нову систему – так звані чорні скриньки. Про це повідомив прес-центр станції у вівторок, 5 травня.
Як зазначили у прес-службі, установка «чорних скриньок» є одним із заходів, виконаних у рамках комплексної програми підвищення безпеки. Ці «чорні скриньки» – це автономна система, що призначена для зберігання великих масивів інформації про стан енергоблоку до, під час і після будь-якого відхилення в його роботі.
У прес-центрі уточнили, що ця автономна система збору інформації діє незалежно від інших систем енергоблоку і видає повний пакет даних про причини й параметри перебігу нештатних ситуацій. Також ці «чорні скриньки» дають змогу встановити фактичний алгоритм роботи систем безпеки і систем, важливих для безпеки, зокрема системи контролю й управління, а також усіх відхилень від штатних алгоритмів роботи систем, контролю та реєстрації дій персоналу.
«Для цього передбачена реєстрація параметрів, що характеризують подію; сигналів керування; параметрів, що характеризують стан систем, важливих для безпеки; параметрів, за якими передбачається введення в дію захистів; параметрів, що характеризують радіаційний стан; переговори оперативного персоналу щодо систем зв'язку», – зазначають у ЗАЕС.
З метою забезпечення надійності в архітектурі системи застосовується дублювання й резервування як каналів зв'язку, так і окремих вузлів. Крім того, система розподілена територіально: блоковий рівень розташовується на енергоблоці, загальноблоковий у приміщенні центру технічної підтримки, а технічні засоби рівня реєстрації та надання даних у зовнішньому кризовому центрі.
Функції системи спрямовані на підвищення безпеки за рахунок аналізу нештатних ситуацій та подальшої розробки заходів, що сприяють усуненню виявлених зауважень.
Відповідно до графіка комплексної програми підвищення безпеки АЕС, системи «чорна скринька» будуть встановлені на всіх блоках станції.
У прес-центі розповіли, що система «чорна скринька» виготовлена на науково-виробничому об'єднанні «Імпульс» (Сєверодонецьк, Луганська обл.). У її розробці брали участь харківські вчені та фахівці Запорізької АЕС.
Зазначимо, Запорізька АЕС – найбільша в Європі атомна станція за встановленою потужністю. Її шість енергоблоків ВВЕР-1000 побудовані за радянським проектом В-320. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в грудні 1984 року, шостий у жовтні 1995 року.
«Енергоатом» є оператором усіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує Запорізьку, Южно-Українську, Рівненську та Хмельницьку станції з 15 енергоблоками, оснащеними водо-водяними енергетичними реакторами, загальною встановленою електричною потужністю 13,835 тис. МВт.