«Запорожці» Рєпіна зникли з Третьяковської галереї у Москві

Проте картина «знайшлась» на виставці у Чехії

15:39, 4 листопада 2015

Користувачі соцмереж були стурбовані тим, що з основної експозиції Третьяковської галереї пропав варіант знаменитої картини Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Зокрема москвич Кирил Наумов написав на своїй сторінці у Facebook, що він із сім'єю спеціально приїхав у «Третьяковку», щоб влаштувати невелике «шоу» біля картини на підтримку України, але самої картини так і не знайшов.

«На сайті ГТГ "Запорожці" рахуються у 30-му залі - можете самі перевірити. Всі картини, крім цієї, на місці. "Запорожців" немає!!!. Ні в 30-му, Ніде немає», - повідомив Наумов. Повідомлення Наумова з'явилось ще 1 листопада, а 3 та 4 листопада долею картини перейнялися деякі ЗМІ.

ZAXID.NET вирішив пошукати знамениту картину. З’ясувалось, що наразі легендарне полотно знайшось у Чехії, де в історичному замку міста Глибока над Влтавою відкрилася виставка картин російських художників XIX- першої половини XX століття «Далеке-Близьке. Ілля Рєпін і російське мистецтво». Виставка відкрилась ще 27 червня.

Переважну частину експозції складають твори із зібрань музеїв Чеської Республіки. Проте Третьяковська галерея надала на виставку в Чехії дві картини Іллі Репіна- легендарних «Запорожців» (варіант картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану» (1880-1890 рр.) І етюд «Горбань» (1881 г.), а також роботу Віктора Васнецова «У костюмі скомороха» (1882 г.).

Нагадаємо також, що у Москві (а зараз у Чехії) експонується робочий варіант знаменитої картини. Сама вона знаходиться у Россійському музеї Санкт-Петербурга. Там її і зараз можна побачити в основній експозиції.

Так що наразі «Запорожці» знайшлися. Проте, варто зауважити, що події останнього часу легко могли спричинити подібну реакцію соцмереж та ЗМІ. Про всяк випадок нагадаємо, що у Третьяковській галереї є інші роботи, чия доля може викликати занепокоєння.

Наприклад, на знаментий картині Рєпіна (до речі, художник народився на Харківщині) «Не чекали» можна побачити портрет Шевченка. Так само з України походить Архип Куїнджи, Михайло Врубель навчався в Одесі та працював у Києві, а родина Айвазовського взагалі переїхала до Криму з Галичини.