Львів дедалі частіше стає центром медичного туризму. Сюди приїжджають хворі не лише з різних міст України, аби позбутися тих чи інших захворювань, а й з-за кордону. 55-річний Самін К-ов з Алма-Ати тиждень добирався до Львова поїздом, аби зробити операцію, яку в Казахстані не роблять. Не ризикнули зробити її і в Росії. А у Львові 25 червня чоловіка успішно прооперували.
У Саміна два роки тому лікарі діагностували аневризми ниркових артерій обох нирок. Одна з них була доволі велика – понад 20 мм і загрожувала життю хворого, адже могла будь-якої миті розірватися. Чоловік рік шукав лікарів, які можуть зробити операцію. В Казахстані, за його словами, таких операцій не роблять. У лікарнях різних міст Росії йому відмовили.
«Ми – з Алма-Ати. У наших лікарнях є все необхідне обладнання для діагностики, оснащення значно краще, ніж у Львові, але у нас нема спеціалістів, які роблять такі операції. Самін рік шукав лікарів. Ми зв’язалися з хірургами Новосибірська та вони порадили виходити прямо на Москву, бо коли аневризми є у судинах двох нирок, це дуже великий ризик і вони за таке не беруться. З московських клінік на наші листи ніхто не відповів. Нам сказали, якби були готові оперувати, то відгукнулися б», – розповіла ZAXID.NET дружина хворого Райхан.
За словами жінки, чоловік в інтернеті прочитав інформацію, що у Львові провели унікальну операцію - успішно прооперували 50-річну жінку, в якої були аневризми в обох нирках. Ця інформація вселила в нього надію, що тут допоможуть і йому й він почав активніше шукати, як зв’язатися з професором, судинним хірургом Ігорем Кобзою.
«Ігор Іванович Кобза – єдиний лікар, який ознайомившись з результатами обстежень чоловіка, сказав: «Приїжджайте, ми зробимо таку операцію». Наші лікарі не радили летіти літаком, бо від перепадів тиску аневризма могла розірватися, тож ми майже тиждень добиралися до Львова поїздом», - каже Райхан.
Аневризма (значне розширення судини) ниркових артерій – це доволі рідкісна патологія. Такі аневризми, як пояснили лікарі, здебільшого вроджені, які з роками збільшуються. Це вкрай небезпечне захворювання, бо аневризма може будь-якої миті розірватися і спровокувати смертельну внутрішню кровотечу. Особливо, якщо аневризма має мішковидну форму. І якщо пацієнт в момент розриву недалеко від медичного закладу, в якому можуть надати кваліфіковану допомогу, то він у кращому випадку позбудеться нирки. Коли ж далеко, то розрив може призвести до смерті.
У нормі, за словами судинних хірургів, ниркова артерія має в діаметрі 4-6 мм. У Саміна аневризма у гілочках правої ниркової артерії була понад 20 мм і у такому стані, що готова була ось-ось розірватися.
До операційної бригади, яка оперувала Саміна, окрім професора Ігоря Кобзи, увійшли судинні хірурги Тарас Кобза, Юлія Мота (вона і лікуючий лікар Саміна) й анестезіолог Роман Михальчук.
Судинні хірурги готувалися до надскладної операції – аутотрансплантації, коли доводиться виймати нирку, заморожувати її, висікати аневризму, проводити реконструкцію судин, а тоді нирку ставити на місце. Але уже під час самого оперативного втручання хірурги спробували забрати аневризму, не виймаючи нирку. І їм це вдалося. Така операція є менш травматична для пацієнта, ніж аутотрансплантація.
Аневризму на нирковій артерії лівої нирки судинні хірурги наразі не чіпали. Вона, як каже професор Ігор Кобза, на даний час невелика, не є загрозливою. За нею треба спостерігати. Вона таких розмірів може бути і до кінця життя пацієнта. Коли ж буде рости, тоді доведеться забирати.
ZAXID.NET зустрівся з Саміном на другий день після операції. Чоловікові вже лікарі дозволили вставати. Він ходить по палаті, коридором відділення судинної хірургії. З понеділка, 1 липня, чоловіка будуть готувати до виписки. За словами Ігоря Кобзи, пацієнт може повертатися в Алма-Ату літаком.