Заступники Тягнибока: заперечити все

Руслан Кошулинський збрехав на захист Василя Павлюка

21:51, 26 березня 2012

Справа, що почалася скандалом довкола дипломів заступника голови партії «Свобода», секретаря Львівської міської ради Василя Павлюка, перетворилася на цілу низку більше чи менше відвертих неправд як з вуст і самого фігуранта, так і ще одного заступника Олега Тягнибока: керівника всеукраїнського виборчого штабу ВО «Свобода» Руслана Кошулинського.

Отримані ZAXID.NET нові документи із ЦВК ставлять під сумнів чи не все, сказане "свободівцями" у цій справі.

Сумніви про Луцьк

Годі й казати, що синхронні журналістські розслідування ZAXID.NET та тижневика ZIK, зчинили в рядах ВО «Свобода» помітний переполох. У результаті розслідувань виявилося, що під час двох виборчих кампаній – до Верховної Ради 2007 року та до Львівської міської ради 2010 року – Василь Павлюк подавав неправдиві дані про вищу освіту, нібито здобуту у Львівському торгово-економічному інституті. Цей факт «свободівці» силкувалися заперечити усіма можливими способами.

Одного блискавичного заперечення самого секретаря міськради і демонстрації копії диплому з Луцького інституту розвитку людини виявилося недостатньо, і 13 лютого голова фракції «свободівців» у міськраді Руслан Кошулинський вирішив особисто дати спеціальний брифінг з приводу освітніх питань свого колеги.

На тому брифінгу, як і на прес-конференції, що відбулася 27 лютого, Руслан Кошулинський обрав лінію захисту, за якою Василь Павлюк на час подання документів до виборчих комісій у 2010 і навіть 2007 роках уже навчався в Луцькому виші, тому цілком міг вказувати, що має вищу освіту. У запалі головний «свободівець» Львівської міськради наполягав навіть, що один курс навчання у виші цілком можна вважати незакінченою вищою освітою.

Водночас, за інформацією ZAXID.NET, в автобіографії, поданій самим Василем Павлюком під час влаштування на роботу до Львівської міської ради 2010 року, вказано, що він вступив до Луцького інституту розвитку людини лише… того ж 2010 року. На жаль, офіційно отримати цей документ нам наразі не вдалось, оскільки, прикриваючись рішенням Конституційного суду від 20 січня 2012 року (№2-рп/2012), секретар Львівської міськради не надав дозволу відділу кадрів оприлюднити цей документ у відповідь на наш запит. Втім, якщо Василь Павлюк матиме бажання спростувати сказане, то зробити це йому надзвичайно просто – достатньо надати дозвіл на публікацію автобіографії, яку він подав до відділу кадрів Львівської міськради 2010 року, або ж оприлюднити її самостійно.

Неправда про Львів

Головне, однак, стосується інформації про навчання Василя Павлюка у Львівському торгово-економічному інституті (вона, нагадаємо, з’явилася – і потім загадково зникла – на офіційних сайтах міськради і депутатського корпусу, а також в автобіографії Василя Павлюка, яка потрапила у розпорядження ZAXID.NET). Проте адвокати секретаря міськради її чомусь постійно оминають – лише Руслан Кошулинський пояснив появу такої інформації «помилкою». Можливо, спростування ректора вишу Івана Копича самого факту навчання Василя Павлюка у ЛТЕІ, підтверджене офіційно, виявилося для них надто сильним аргументом.

Для початку нагадаємо, що у розпорядження ZAXID.NET є копія біографії Василя Павлюка, подана до Львівської ТВК 2010 року, в якій він повідомляв про здобуту в ЛТЕІ вищу освіту. Натомість у копії біографії, яку голова Львівської ТВК Ігор Сліпецький надав ZAXID.NET, цей запис уже відсутній. Саме цю автобіографію продемонстрував журналістам на брифінгу 13 лютого і Руслан Кошулинський - як доказ чистого сумління Василя Павлюка перед виборцями і перед Богом.

Сам факт появи «альтернативної» автобіографії видається дивним. Відтак – тим більше, з огляду на оприлюднені нижче документи – можна підозрювати підміну документів, що, своєю чергою, може бути підставою для розслідування правоохоронних органів.

Так чи інакше, після оприлюднення «альтернативної» автобіографії «свободівці» горою стали на захист Василя Павлюка. Дещо захопившись цією грою, депутати від ВО «Свобода» навіть вирішили демонстративно висловити довіру «своєму» секретареві на сесії Львівської міської ради. Самого Василя Павлюка цей увесь безапеляційний захист, вочевидь, окрилив настільки, що він у стилі, який не дуже личить народному обранцеві, відповів на інформаційний запит ZAXID.NET щодо подробиць про свою освіту, а на прес-конференції 27 лютого побештав автора цих рядків за те, що той «надіслав інформаційні запити усюди, куди тільки можна».

Того, що один із цих справді багатовекторних інформаційних запитів таки принесе серйозні плоди, секретар Львівської міськради, либонь, зовсім не сподівався. Інакше б він з колегами від початку обрав більш творчу захисну тактику, ніж лобове заперечення (ніби серйозно перейнявшись анекдотичною політтехнологічною порадою «в разі чого заперечувати усе»). Однак днями ZAXID.NET отримав відповідь на інформаційний запит з Державного архіву центральних органів вищої влади щодо інформації, яку про себе Василь Павлюк власноручно подав до ЦВК напередодні виборів до Верховної Ради 2007 року. Наводимо скани цих документів.

Перший документ – це автобіографія Василя Павлюка з власноручним підписом від 5 серпня 2007 року, подана у ЦВК до тогорічних парламентських виборів. У ній вказано: «З 1980 р. по 1985 р. – заочно навчався у Львівському торгово-економічному інституті за спеціальністю бухгалтер». Це та інформація, яку і Павлюк, і вся ВО «Свобода» де-факто визнала неправдивою; більше того, «свободівці» заперечували, що нинішній секретар міськради взагалі її подавав.

Другий документ, також із ЦВК – це облікова картка кандидата в народні депутати України Василя Павлюка з того ж 2007 року. У графі «Відомості про освіту» також вказано: «Вища. Торгово-економічний інститут, м. Львів, р.з. 1985».

Оскільки, повторимося, документи з ЦВК лише підтверджують підозру у підміні автобіографії у Львівській міській ТВК, то виникають запитання до голови комісії Ігоря Сліпецького. Зрештою, загальний тон його коментаря для ZAXID.NET є достатньо промовистим:

Ми, коли формували бюлетень, формували за поданням партії: була таблиця, де було вказано «Вища освіта». Ми автобіографії не переглядали, їх не перечитували. Це не був для нас основний документ. На даний момент сейф зберігається в міській раді. Окремого відведеного приміщення, де ми б закривали, запломбовували, немає. Сейф стоїть просто, звичайні ключі… І в якому стані той сейф, який до нього хто має доступ – мені тяжко сказати. Я приходжу, документи лежать – все… Те, що в мене зберігається – те я вам і подав.

На запитання, чи означає така відповідь, що він не виключає можливості доступу до сейфу сторонніх осіб і підміни документів, Ігор Сліпецький відповів:

Я не хочу нічого стверджувати, але не хочу нічого заперечувати.

«Свободівська» дилема

Найбільша проблема брехні – в тому, що вона потребує постійного підживлення і безупинно розростається аж до тої миті, поки не доведе вражений організм до повного колапсу. Очевидно, саме таку ситуацію можна спостерігати в історії про вищу освіту Павлюка.

Документи ЦВК підтверджують те, що й потрібно було довести: Василь Павлюк справді подавав неправдиві відомості про вищу освіту, стверджуючи, що навчався у Львівському торгово-економічному інституті.

Відтак можемо припустити, що й на сайтах Львівської міської ради та депутатського корпусу ця інформація з’явилася зовсім не через ту помилку, яку мав на увазі Руслан Кошулинський, а через помилку надто глобальнішу – через свідомий намір і надалі вводити в оману громадськість. І в цьому світлі дуже неоднозначно виглядають стандарти Василя Павлюка щодо «чистоти совісті перед виборцями і перед Богом».

Достеменно невідомо, чи знали однопартійці секретаря Львівської міськради до журналістських розслідувань про те, що він подавав завідомо недостовірну інформацію про свою освіту. Однак у будь-якому випадку вони вирішили стати на бік колеги – і таким чином підставилися гуртом. Пояснення і виправдання «свободівців» з цього приводу буде дуже цікаво почути.

Відтак перед львівською організацією ВО «Свобода» після публікації документів з ЦВК тепер стоїть зовсім непростий вибір: або заперечувати ще й ці документи, вдаючись до зовсім абсурдних пояснень, або ж визнати неправду, «здаючи» власного колегу і розкаюючись у власній помилці.

Другий варіант, звичайно, видається малоймовірним. Але як тоді зможе ВО «Свобода» далі педалювати улюблену тезу про люстрацію: хіба можуть очищати суспільство ті, кому бракує рішучості очиститись самим?

Потреба в самоочищенні для ВО «Свобода» тим часом стає дедалі помітною. І мова тут – не тільки про локальних персонажів на зразок Степана Підкуймухи чи секретаря Винниківської міської ради Ігоря Мойсеєнка, а й про більш значні постаті, в яких є свої темні плями у біографіях. Зокрема про того ж Василя Павлюка, а також ще кількох інших його однопартійців, є інші сумнівні біографічні моменти, які вимагатимуть окремих журналістських розслідувань, які ZAXID.NET уже розпочав.

PS: Секретар Львівської міської ради Василь Павлюк, на жаль, вкотре відмовився коментувати для ZAXID.NET інформацію про свою освіту.

У створенні колажу використано фотографії зі сайтів: ZAXID.NET, Вголос, Le Monde, Frankfurter Allgemeine Zeitung.