Завод «Іскра» у Львові – під загрозою аварійної зупинки

З понеділка на завод можуть припинити постачання газу

20:15, 13 травня 2016

З понеділка, 16 травня, завод «Іскра» у Львові може стати. Але така екстрена зупинка призведе до незворотних наслідків. І чи вдасться тоді знову запустити виробництво – невідомо.

Саме з 16 травня на завод «Іскра» можуть припинити постачання газу. Тому працівники вийшли на попереджувальний мітинг.

«Я все життя своє тут працював – від початку заснування заводу. Якщо підприємство зупиниться, для моєї сім’ї це означає крах. Роботи немає, я на пенсії. Доведеться жити на пенсію», – поскаржився слюсар-ремонтник заводу Теодозій Миляник.

А вся біда у газопроводі. Ще в 1990-х роках «Іскра» його приватизувала. Газ постачали не лише для себе, але й для довколишніх сіл, і мали угоду із «Львівгазом».

«З 2013 року «Львівгаз» відмовився від договору оренди і почалися оці судові справи, їх дуже багато. Вони намагалися забрати газопровід від «Іскри». Тому ми створили дочірню компанію спеціалізовану, для того щоб «Іскра» сама для себе транспортувала газ», – розповіла заступник гендиректора ПАТ «Іскра» з правових питань Лілія Манівська.

Але для цього створене ТзОВ «Спектргаз» мало отримати ліцензію. В НКРЕ зверталися одинадцять разів, та ще досі ліцензії не мають.

«Для того щоб нам дали ліцензію, необхідно пакет документів зібрати, зокрема акт розмежування з «Львівгазом», де наш газопровід з його газопроводом сходиться. «Львівгаз» відмовляється такий акт підписувати», – додала Лілія Манівська.

Проте акт розмежування тут ні до чого – стверджують у «Львівгазі». «Він не є в переліку тих документів, які перешкоджають «Іскрі» чи ПАТ «Сспектргаз» отримати ліцензію. Тобто, якщо би він був в переліку цих документів, ми могли б про нього щось говорити, його обговорювати. Станом на сьогодні ми не можемо його підписати, оскільки не знаємо, у чиїй власності навіть перебуває цей газопровід. Бо є рішення суду про те, що «Іскра» не передала належно його «Спектргазу», – наголосив голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович.

Тому біля старої труби «Львівгаз» прокладає свої мережі і переводить на них споживачів, які раніше мали живлення разом з «Іскрою».

«Ми хочемо під’єднати наших споживачів до нашого газопроводу. Більшість вже переключили – там, де фізично в нас була можливість і де нам не заважали працівники «Іскри», – розповів перший заступник голови правління ПАТ «Львівгаз» Павло Сербан.

На «Іскрі» переконані, що мешканців навмисне від’єднали від їхнього газопроводу. Бо так на підприємство буде легше тиснути, якщо газ таки відімкнуть. Але для заводу це буде аварійна і безповоротна зупинка. Адже газові печі для виробництва скломаси зупиняти можна тільки поступово – упродовж місяця. Інакше вони знищаться.

«Всередині в печі перебуває близько 200 тонн скломаси розплавленої з середньою температурою 1700 градусів. При різкому відключенні печі відбувається термошок вогнетривів і може утворитися аварійний вилив скломаси. Це надзвичайно небезпечно», – пояснив технічний директор ПАТ «Іскра» Валерій Андрусевич.

Як пояснюють газівники, «Іскра» мусить укласти угоду з «Укртрансгазом». Це буде вирішенням усіх проблем. Але тоді за постачання газу завод платитиме у 100 разів дорожче, аніж тепер.