Завтра у Львові презентуватимуть "друзів та ворогів університетської автономії"

09:40, 16 грудня 2008

Завтра, 17 грудня, в Українському католицькому університеті відбудеться презентація українського перекладу книги "Університетська автономія: її друзі та вороги". Її презентуватимуть ініціатор перекладу й видання д-р Тарас Фініков, проректор з міжнародних проектів Університету економіки і права "КРОК", та ректор УКУ о. д-р Борис Ґудзяк. Про це повідомляє відділ інформації та зовнішніх зв’язків УКУ.

У книзі наведено матеріали міжнародної наукової конференції (Варшава, грудень 2006 р.), присвяченої проблемам університетської автономії. Центральне місце займає аналіз взаємин університету з державою, містом, Церквою та бізнесом. Велика увага приділена законодавчому регулюванню автономного статусу університету в країнах Європи та США і впливу Болонського процесу на його трансформації.

У передмові до книжки проф. Іван Вакарчук, міністр освіти й науки України, зазначає: "Побудова громадянського суспільства, в якому влада, бізнес і громада взаємодіють в інтересах кожної людини і всього суспільства, вимагає змін в управлінні університетами. Тож розширення автономії вищих навчальних закладів України - один із пріоритетів діяльності Міністерства освіти й науки".

"Університет економіки і права "КРОК" та Український Католицький Університет є учасниками Консорціуму з університетської автономії. Його 2005 року створили вісім українських університетів: окрім уже згаданих, також Львівський національний університет імені Івана Франка, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Національний університет "Києво-Могилянська академія", Харківський національний університет імені Василя Каразіна, Донецький національний університет і Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара.

"Однією з основних цілей Консорціуму є вироблення, апробація й поширення ефективної моделі університетської автономії в Україні, зокрема через запровадження дійових механізмів реалізації принципів університетської автономії в університетах, які є учасниками Консорціуму. Такий підхід передбачає децентралізацію і демократизацію управління вищим навчальним закладом, демократизацію навчального процесу, підвищення відповідальності університету за якість освіти, а також за результати своєї праці перед суспільством, відповідальність за впровадження і дотримання академічних свобод і цінностей в умовах ринкового суспільства, - прокоментував іде. Університетської автономії Тарас Добко, перший проректор УКУ. - Важливим чинником успіху проекту є розуміння й підтримка університетської автономії з боку академічної громади, чому, на мою думку, має сприяти ближче й уважне ознайомлення студентів і викладачів зі змістом виданої книжки".

Видання здійснене за фінансової підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, Міжнародного фонду "Відродження" і призначене працівникам органів управління вищої освіти, керівникам, викладачам і науковцям закладів вищої освіти та всім, хто зацікавлений проблемами становлення й розвитку університетської автономії.