20 травня в Україні вже вп’яте відзначатимуть День банківських працівників - свято, що є правонаступником Дня ощадності. З’явилось воно у календарі завдяки зусиллям науковців Університету банківської справи НБУ та безпосередньо ректора Тамари Смовженко, повідомили ZAXID.NET в прес-службі УБС НБУ.
Свято Ощадності на території Галичини відзначали на початку минулого століття. Виникло воно у той час, коли необхідно було рятувати українців від зубожіння та вчити їх підприємливості та ощадливості, допомагати наданням дешевих кредитів.
В акціях Ощадності брали активну участь такі громадські діячі як Кость Левицький, Омелян Саєвич, Остап Луцький та ін. Підтримувала Свято Ощадності Церква та безпосередньо митрополит Андрей Шептицький. Він був найзаможнішим греко-католиком, який створив на Галичині тіньовий уряд, що опікувався господарськими справами краю та став одним із засновників та акціонерів першого українського банку. Значною мірою завдяки митрополиту Земельний банк гіпотечний невдовзі став єдиним українським банком, що здобув визнання у світі, а його цінні папери оплачувалися у всіх банках Європи. З поміж іншого, банк допомагав у разі тимчасових фінансових труднощів українським кооперативам і купецтву. Як наслідок - у 1936 році торговельний оборот українських молочарських спілок на Галичині майже вдвічі перевищував виторг такої самої кількості польських кооперативів і становив 8,36 млн польських злотих. Кредити ЗБГ надавав часто під поруку митрополита, не зважаючи на платоспроможність і фінансове становище позичальника.