Завтра, 29 вересня, у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької проведуть благодійний концерт, кошти з якого використають на реставрацію скульптури «Ощадності», так званої львівської статуї Свободи. На відновлення архітектурної пам'ятки потрібно мільйон гривень.
Захід організували студенти Інституту банківської справи, Національного університету «Львівська Політехніка», Львівського національного аграрного університету та Українського Католицького Університету.
Скульптура «Ощадності» прикрашає верхівку сучасного Музею етнографії та художнього промислу в центрі Львова. Ще у 1891 році на даху тодішньої галицької каси її спроектував і встановив львівський скульптор італійського походження Леонард Марконі. Тоді львів’яни помітили схожість скульптури з американською статуєю Свободи і ширили чутки, що саме львівська є оригіналом.
Львовознавець Ілько Лемко вважає, що проект статуї є помпезним, незважаючи на те, що в часи Австро-Угорської імперії вона прикрашала фінансову установу. «Ощадність – це символ того, що будь-яка людина – навіть проста, бідна, могла покласти гроші в касу і мати на старість хоча б якісь заощадження. Тоді в моді були такі чесноти, як ощадність та чесність».
Скульптуру час від часу оглядають, однак вже понад століття не реставрують. Навіть прикрий випадок у вісімдесятих роках, коли рука із факелом відвалилася і вбила молоду туристку, не допоміг. Саме цю архітектурну пам'ятку львів'яни визначили як найбільш зруйновану під час минулорічного опитування у рамках проекту «Майстерні міста». Зібрати кошти для реставрації допомагають студенти львівських вишів.
«Позаяк ми банківський інститут, для нас ощадність – це важливе. Але оскільки там три статуї – рільництво, ощадність та промисловість, ми долучили ще й Політехніку, тобто символ промисловості, та Аграрний університет, який уособлює рільництво. А оскільки саму ідею ощадності запропонував митрополит Андрей Шептицький, якому цього року минає 150 років від народження, вирішили підключити ще й УКУ», – каже голова студентської ради Інституту банківської справи Ірина Богатчук.
А от «Львівська політехніка» обіцяє долучитися мистецько: не лише художні колективи візьмуть участь у концерті, а й митці, які працюють в університеті, подадуть на аукціон свої роботи. «У нас є творчі спеціальності – наприклад, дизайн, архітектура, є так само творчі люди, і я маю велику надію, що ці митці, які навчаються і працюють тут, подарують свої роботи для цього аукціону. Відповідно, вони будуть продані і будуть використані на реставрацію цієї скульптури», – зазначив голова колегії та профкому НУ «ЛП» Богдан Поліщук.
Стан архітектурної пам'ятки фахівці визначають як критичний. «Минулого року ми обстежували статую і виявили, що ця скульптура потребує загальної реставрації, оскільки на ній є багато біологічних наростів, води, відклалися навіть вихлопні гази. І є такі елементи, які можуть бути потенційно небезпечними», – підсумовує начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.
Благодійний концерт в Оперному театрі студенти проведуть вже завтра, 29 вересня. А наприкінці жовтня на «Аукціоні надій» виставлять благодійні лоти відомих українців. Подвоїти зібрані кошти пообіцяла міська рада. Сподіваються також і на грант від американського посольства. На цю скульптуру його подавали ще у 2013-му, однак спробували ще й цьогоріч.