Збірна України: що нас очікує після поразки хорватам та невиходу на Чемпіонат світу

З моменту поразки збірної України, яка залишила нас без шансу участі в Чемпіонаті світу, пройшло декілька днів. Емоції охололи, тож можна робити підсумки та прогнози

15:04, 11 жовтня 2017

9 жовтня 2017 року збірна України зіграла офіційний матч проти збірної Хорватії. Жереб склався так, що саме в цьому матчі українці та хорвати визначали, хто з них зіграє в матчах плей-оф відбору на Чемпіонаті світу 2018 року (а за можливої перемоги Косово над Ісландією – і пряму путівку на Мундіаль). На стороні українців було «домашнє поле», хорватів – їх влаштовувала і нічия. Однак не склалося. Українці програли, і тепер щасливі хорвати очікують суперника, з яким поборються за потрапляння до списку 32 щасливчиків – учасників Чемпіонату світу.

Хорвати радіють голу у ворота українців

Це матч став останнім офіційним для збірної України майже на рік часу. До вересня 2018 року на «синьо-жовтих» очікують лише товариські ігри. А в той час, коли 32 збірні змагатимуться за омріяний кубок, українські футболісти зможуть за цим спостерігати з екранів своїх телевізорів.

Така ситуація призведе до того, що Україна опуститься у рейтингу ФІФА. Зараз же Україна посідає 24 місце (станом на 14 вересня 2017 року). Однак через відсутність офіційних матчів і не надто вдалі ігри у відборі, на українців очікує падіння. Це відіб’ється і на шансах зіграти на Євро-2020. Адже жеребкування відбудеться аж в грудні 2018 року, коли вже будуть враховані результати ЧС-2018. Поки що збірна України 16-та серед європейських країн. Однак як мінімум дві збірні, які є нижче українців у рейтингу, точно зіграють на Мундіалі (Сербія та Росія), а Данія, Ірландія та Греція поборються за це право у плей-оф. Для них це додаткова можливість, щоб обійти українців.

Додатковим шансом потрапити на Чемпіонат Європи 2020, окрім офіційного відбору, стане Ліга Націй. Це новий турнір, який запровадили в УЄФА. Україна попала в другу групу, де її можливим суперницями будуть Австрія, Уельс, Словаччина, Ірландія, Швеція, Північна Ірландія, Данія, Боснія і Герцеговина, Чехія та Туреччина. Росія з політичних мотивів у цьому переліку відсутня (так само як вірмени не зможуть зіграти матч проти Азербайджану). Ці збірні будуть розділені на 4 групи по 3 команди. Жеребкування групового етапу Ліги націй пройде 24 січня 2018 року у Лозанні, а самі матчі відбудуться восени 2018 року. Переможець кожної з групи додатково зіграє у плей-оф ЧЄ-2020 проти інших переможців свого дивізіону. Окрім того, 4 найкращі збірні групового раунду Ліги Націй дивізіону В перейдуть у дивізіон А.

Кваліфікаційна сітка Лги Націй

Саме ці матчі можна вважати наступними офіційними для української збірної. Хоча до кінця не відомо, який саме статус вони отримали у ФІФА, і скільки очок до рейтингу вони можуть додати.

Та окрім питання рейтингів та майбутніх матчів, залишається і більш нагальне питання – яке майбутнє очікує на цю команду. Після поразки хорватам, на гравців та тренерський штаб полилося безліч звинувачень. Гравцям закидалося те, що вони не вийшли з правильним настоєм на гру, не продемонстрували бойову готовність «вигризати» результат за будь-яку ціну. Тренерському штабу – прорахунок у матчі проти хорватів, коли команда у другому таймі «просіла» і за 8 хвилин програла путівку на Мундіаль.

Збірна України пропускає перший гол від хорватів

Ці звинувачення небезпідставні. Однак, в той же час, вони показують і наявний рівень українського футболу. Через проблеми в чемпіонаті України гравці не здатні витримувати високий темп гри, коли матчі через два дня на третій. Тож після важкої гри проти Косово, коли більшість часу довелося боротися з мокрим полем, гравців у синьо-жовтій формі вистачило лише на 45 хвилин гри проти хорватів. У той час як гра тривала 90 хвилин і більше. В першому таймі українці ще зуміли показати хоч якусь гру, а вже після перерви «картаті» перебрали ініціативу до своїх ніг, що і вилилося в два забиті м’ячі. Та невідомо, як би закінчився матч, якби українцям вдалося відзначитися у першому таймі. І моменти ж то були…

Тренерський штаб Андрія Шевченка намагається перебудувати стиль гри команди. Але впирається в «наявний матеріал». З позитивів – до збірної викликаються гравці не за клубною ознакою, а ті, хто демонструє результат. Микола Матвієнко отримав виклик і перші ігри за збірну ще коли був гравцем «Карпат», а зараз продовжує виступати у «Ворсклі». Виграє конкуренцію за місце на полі він у гравця чеської «Славії» Едуарда Соболя.

Микола Матвієнко отримав місце в збірній України

Та зворотна сторона цієї проблеми – це не дає змогу закрити усі позиції на полі. Через дискваліфікацію Івана Ордеця, на матч проти хорватів вийшов Ярослав Ракицький, який до цього пропускав матч через травму. Через ту ж дискваліфікацію не зіграв і нападник Артем Кравець, а головний тренер Андрій Шевченко так і не ризикнув довірити місце у старті Артему Бєсєдіну. Це вилилося в те, що на матч вийшли два правофлангові гравці – Андрій Ярмоленко та Марлос, які скоріш заважали один одному, аніж доповнювали.

Андрій Ярмоленко не зумів відзначитися у матчі з хорватами

На позиції правого захисника через травму Богдана Бутка у двох матчах зіграв Олександр Караваєв, який, зазвичай, грає у півзахисті. При тому що Микола Морозюк так і залишився у резерві команди і не був викликаний на збір. Цей час гравець приділив відновленню від невеликого ушкодження.

В центрі поля безальтернативною виглядає наявність Руслана Ротаня. При тому, що капітану команди 29 жовтня буде вже 36 років. Однак достойної заміни йому немає. Тарас Степаненко та Сергій Сидорчук дещо іншого плану гравці.

Капітан збірної Руслан Ротань

Вже у 2018 році, коли заплановані перші товариські ігри, ми можемо побачити оновлений склад команди. Її кістяк є вже зараз (позиції Яромленка, Коноплянки, П’ятова навряд чи піддаються сумніву), однак деякі позиції є «альтернативними». Причина тому – відсутність постійної ігрової практики у деяких гравців – конфлікти Хачеріді та Дениса Гармаша, «травми» Ракицького, ігрова практика Віктора Коваленка та Віктора Циганкова, Артема Кравця. З однієї сторони – гравці ніби є, інше питання – як з них зробити бойову одиницю, яка зможе обіграти суперників, рівних собі за складом? Це – головне завдання для Андрія Шевченка і його помічників.

Якщо Андрій Шевченко залишиться головним тренером збірної, перед ним стоятимуть нові завдання

І декілька слів навколо матчу у Києві проти хорватів. Збірна України не перемагає в офіційних іграх на НСК «Олімпійський» з жовтня 2013 року, коли була обіграна збірна Франції 2:0 у плей-оф відбору на Чемпіонат світу 2014 року. Після цього були три поразки та одна нічия. Пора повертатися до Львова та розширяти географію стадіонів?

Окрема подяка вболівальникам. Вони заповнили стадіон, забезпечили футболістам підтримку – фанатські хвилі, світлове шоу, переклички. Все, що від них вимагалося – вони виконали. На відміну від футболістів.

Фанатська підтримка на стадіоні

Ну і наостанок. Ця поразка залишила нас без чергового «зрада/перемога». Перед українцями тепер не стоїть питання, чи варто збірній їхати на Чемпіонат світу, який відбудеться у країні агресорі Росії. Ну і США через це теж мабуть на поїдуть (жарт).

Фото: Федерація футболу України