Зеленський і Шефір причетні до виведення активів із банку Курченка, – «Схеми»

У 2014 році Зеленський і Шефір намагались отримати свої депозити в обхід законної процедури.

10:47, 15 жовтня 2021

Компанії-боржники «Брокбізнесбанку» під час його ліквідації підписували з Володимиром Зеленським і Сергієм Шефіром угоди, аби незаконно вивести з-під застави вартісне майно. Натомість Зеленський і Шефір отримали б свої депозити в обхід законної процедури. Про це йдеться в розслідуванні проекту «Схеми».

У «Брокбізнесбанку» Зеленський та Шефір відкрили доларові депозити ще у 2010 році – до того, як банк придбав Курченко. У нинішнього президента були понад 300 тис. доларів на депозиті, в його нинішнього помічника — понад 400 тис. доларів.

У 2014 році, після Революції Гідності та втечі оточення Януковича, банк почав зазнавати труднощів. Зрештою улітку того року розпочалася процедура його ліквідації.

За процедурою, для вкладників Фонд гарантування вкладів виплачує мінімальні 200 тис. грн, а решту – після розпродання заставного майна банку.

А втім, під час «банкопаду» 2014 року в банках почали реалізовуватися схеми, які унеможливлювали реалізацію заставного майна. Одна з них – взаємозалік: боржник знаходить вкладників із приблизно такою ж сумою депозиту, як і його борг, і передає їм заставне майно як компенсацію. А потім через суд знімають обтяження з майна.

З одного боку, боржник позбувається «проблемного» заставного майна. З іншого – вкладники частково відшкодовують втрачені депозити (хай і не повністю). Але Фонд гарантування вкладів позбавляється можливості отримати гроші для виплати компенсацій іншим вкладникам.

Тому взаємозалік після ліквідації банку вважається незаконною процедурою. За даними «Схем», Зеленський і Шефір тричі пішли на взаємозалік уже після ліквідації «Брокбізнесбанку».

У вересні 2014 року Зеленський був серед учасників угод про взаємозалік із товариством «Подільський господар», яке на той момент заборгувало банку понад шість мільйонів гривень. Товариство відступило нинішньому президенту права вимоги на понад 202 тисячі гривень.

«Брокбізнесбанк» (у якому вже була тимчасова адміністрація) оскаржив угоди і зміг добитися лише часткової компенсації за заставне майно «Подільського господаря» – на 27 млн грн, хоча під час передання в заставу його оцінна вартість була вдесятеро більшою.

Ще дві спроби стосувалася комплексу приміщень на вулиці Ушинського в Києві та майна підприємства «Чинбар» на Куренівці. В останньому випадку Зеленський відступив право на 218 тис. грн депозиту, а Шефір – на всі 423 тис. доларів. Обидва взаємозаліки, однак, були скасовані у Вищому господарському суді.

Сергій Шефір у коментарі «Схемам» заявив, що юридичними питаннями щодо депозиту в «Брокбізнесбанку» займався тоді не він, а хтось інший. Він також заявив, що в результаті цієї процедури нічого так і не отримав.

Офіс президента і прес-секретар Володимира Зеленського за три тижні не відповіли журналістам «Схем».