Зеленський може бути причетним до отримання $40 млн від Коломойського

За даними «Слідство.Інфо», переказ грошей, ймовірно, відбувався через кіпрську філію «ПриватБанку»

22:32, 3 жовтня 2021

Президент Володимир Зеленський та його близькі соратники могли бути причетними до переказів 40 млн доларів від Ігоря Коломойського з 2012 року. Схему переказування коштів від структур, пов’язаних із олігархом, до офшорних фірм Зеленського та його оточення частково підтвердили документи Pandora Papers – нового витоку з 14 фірм, які реєстрували та обслуговували офшорні компанії. Про це йдеться у фільмі-розслідуванні проекту «Слідство.Інфо».

Журналісти знайшли підтвердження того, що офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 млн доларів від компаній, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Розслідувачі зазначають, що це відбувалося у період, коли студія «Квартал 95» почала співпрацювати з телеканалом «1+1».

Документи, які отримали журналісти, підтверджують, що у 2012 році «кварталівці» зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та Кіпрі. В цій мережі перебувала й досі невідома фірма Maltex Multicapital Corp, яка була порівну поділена між компаніями Володимира Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів, а також Андрія Яковлева – сценариста та режисера продуктів студії «Кварталу 95».

Водночас номінальний власником цієї мережі була компанія Davegra Limited – на той час її власником був нинішній голова Служби безпеки України Іван Баканов. Вона виступила саме номінальним власником, щоб приховати справжніх, а саме Зеленського та його партнерів, зазначає «Слідство.Інфо».

Журналісти з’ясували, що 40 мільйонів доларів компанії Коломойського формально були сплачені як внесок до статутного капіталу. Водночас фірми олігарха, які ймовірно перераховували кошти «кварталівцям», підозрюють у відмиванні мільярдів з «Приватбанку», власником якого був Коломойський.

Переказ грошей відбувався через кіпрську філію «Приватбанку», уточнює «Слідство.Інфо» із посиланням на власні джерела. Зі слів розслідувачів, саме через цю структуру олігарх міг відмивати мільйони. Документи Pandora Papers свідчать, що принаймні одна з компаній очільників «95 кварталу» мала рахунок у цьому банку. Журналісти припускають, що офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням коштів.

«Слідство.Інфо» намагалося отримати коментарі від усіх фігурантів розслідування, однак відповів лише Борис Шефір. На запитання, навіщо «Кварталу 95» офшори, він відповів: «Це ви поставте нашим законотворцям, які таку ситуація створили, що постійно бізнес під загрозою бандитів, які приходять до влади. У той час це було дуже важливо захистити свої інтереси». Він додав, що вже почав закривати свої офшорну частину бізнесу.

Журналісти намагалися отримати й позицію Володимира Зеленського, однак в президента сказали, що «відповіді не буде».

Що таке Pandora Papers?

Міжнародний проект журналістів-розслідувачів, які вивчають секретні активи, таємні угоди та приховані статки найбагатших людей з усього світу, про які стало відомо після глобального витоку документів – 2,94 терабайтів фінансових даних.

Над документами працювала команда з понад 600 журналістів із 117 країн – члени незалежної міжнародної мережі розслідувачів The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), які раніше розслідували Panama Papers, Paradise Papers та FinCEN. Україну в цьому проекті представляло «Слідство.інфо».