Зеленський подав до ВРУ новий законопроект про покарання за незаконне збагачення

Посадовців-порушників голова держави пропонує карати позбавленням волі від 5 до 10 років

19:27, 3 червня 2019

Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради проект закону про конфіскацію незаконних активів чиновників і покарання за придбання таких активів. Законопроект «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів» 3 червня зареєстрували на сайті Верховної Ради.

Документ пропонує внести зміни до Кодексу законів про працю, Кримінального, Цивільного кодексів, законів про державну службу, про запобігання корупції, а також закону про місцеве самоврядування. Проект, зокрема, передбачає доповнення Кримінального Кодексу статтею 368-5, згідно з якою незаконне збагачення карається «позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

Голова держави пропонує карати держслужбовців за активи, вартість яких перевищує дохід на більш як 12 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (наразі – 204 тис. грн).

Як інформує «Українська правда», попередня стаття, що її скасував Конституційний суд, передбачала покарання для тих, у кого різниця між доходами і статками становила тисячу неоподатковуваних мінімумів (17 тис. грн). Крім того, у скасованій версії незаконними вважались активи, «законність підстав набуття яких не підтверджено доказами». На думку Конституційного суду, це суперечило презумпції невинуватості. У проекті, який подав Зеленський, такої фрази немає.

Теперішня пропозиція президента відрізняється від попередньої норми тим, що передбачає єдиний ступінь тяжкості цього злочину. Раніше покарання було різним: до 2 років для службовців, від 2 до 5 для тих, хто обіймає відповідальну посаду, і від 5 до 10 – особливо відповідальну посаду. У всіх випадках також була передбачена конфіскація майна.

Також у проекті запропонували запровадити поняття необґрунтованих активів. Це — активи або гроші, необхідні для придбання активів, законність набуття яких чиновник не зміг довести в суді. Такі активи підлягатимуть стягненню в дохід держави.

Нагадаємо, наприкінці лютого Конституційний суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачала покарання для чиновників за незаконне збагачення.