Зеленський відмовився від повноважень узгоджувати всі призначення в МЗС

Президент відмовився від функції, яку фактично виконували його радники

16:59, 9 жовтня 2019

Президент України Володимир Зеленський змінив указ, який діяв ще з часів президента Віктора Ющенка та встановлював повний контроль Адміністрації (нині – Офісу) президента за оперативною діяльністю міністерства закордонних справ.

Указ Зеленського від 9 жовтня 2019 року змінює указ Ющенка від 4 червня 2008 року, і встановлює, що президент відтепер погоджуватиме лише кандидатури на посади першого заступника, заступника міністра закордонних справ та генконсула України.

Як пояснює «Європейська правда», таке рішення Зеленського радикально скорочує перелік погоджень. Досі очільник МЗС не мав права самостійно здійснити жодного значимого призначення ані у МЗС, ані за кордоном. Усі кадрові рішення вимагали узгодження із президентом, тобто ухвалювалися на Банковій, натомість міністр був суттєво обмежений у здійсненні кадрової політики.

Дотепер передбачалося, що президент має давати згоду навіть на призначення керівників управлінь МЗС. Старий указ, який діяв до сьогодні, вимагав від міністра закордонних справ узгоджувати із Банковою кандидатури на посади першого заступника, заступника міністра закордонних справ, керівника структурного підрозділу МЗС, генерального консула, радника-посланника, радника дипломатичного представництва України в іноземній державі, при міжнародній організації, ректора, першого проректора, проректора Дипломатичної академії України.

Однак фактично цими узгодженнями завжди опікувалися зовнішньополітичні радники президента, апаратна вага яких через це була вищою за вагу міністра.

Нагадаємо, наразі міністром закордонних справ України є Вадим Пристайко, який перед тим був зовнішньополітичним радником президента Володимира Зеленського.