Президент Володимир Зеленський вважає за необхідне розширити вплив закону «Про очищення влади» на президента, депутатів, міністрів та інших високих чиновників, які обіймали посади з 23 лютого 2014 року до 19 травня 2019 року.
«Пропоную до переліку посад, що потрапляють під люстрацію, додати: президента України, всіх народних депутатів України, голову Верховної Ради, членів уряду, генерального прокурора, голову СБУ, голів Антимонопольного комітету і Фонду держмайна, глав Державної фіскальної служби й митниці, секретаря РНБО, керівництво оборонних підприємств, які обіймали посади з 23 лютого 2014 року по 19 травня 2019 року», – заявив Зеленський у своєму відеозверненні у Facebook.
«Нас звинувачують, що ми хочемо скасувати люстрацію. Щоб усі зрозуміли, що ми не збираємося скасовувати люстрацію – ми пропонуємо її підсилити», – додав він.
При цьому Зеленський наголосив, що цей законопроект – лише «громадська оцінка» діяльності відповідних осіб.
«Упевнений, що дії всіх зазначених осіб в майбутньому отримають справедливу юридичну оцінку», – додав Зеленський.
Нагадаємо, у квітні 2019 року журналісти програми «Схеми» повідомляли, що представник тодішнього кандидата в президенти, а нині голова Офісу президента, юрист Андрій Богдан таємно відвідував Конституційний суд та мав зустріч із головою суду Станіславом Шевчуком. Саме цей суд наразі вирішує долю закону «Про очищення влади» і може визнати люстрацію неконституційною. Андрій Богдан потрапляє під обмеження люстраційного закону і не може працювати на державній службі, однак після обрання Зеленського президентом це не завадило йому очолити канцелярію голови держави. Це дало привід громадським активістам та політичними опонентам звинувачувати Зеленського та його команду у незаконних діях та порушенні закону про люстрацію.
Сам Богдан звинувачення у тиску на Конституційний суд заперечив та стверджував, що став очільником президентської канцелярії на законних підставах.
Закон «Про очищення влади» був ухвалений з п'ятої спроби у вересні 2014 року та набув чинності в жовтні 2014 року. Він передбачає, що особи, які займають державні посади, що підпадають під долюстраційну перевірку, мають не пізніше, ніж на десятий день з початку проведення перевірки, подати своєму керівникові власноруч написану заяву про згоду на проведення перевірки.
Люстрації підлягають особи, які не менш як рік обіймали владні посади в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року, а також ряд осіб, які були у владі в період Революції Гідності й не подали у відставку за власним бажанням. Виборні посади під люстрацію не підпадають.