Президент України Володимир Зеленський увечері в п’ятницю, 13 березня, звернувся до українців у зв’язку із ситуацією з коронавірусом Covid-19, від якого в Україні вже померла одна людина.
Зеленський розповів, що 13 березня відбулося засідання Ради національної безпеки і оборони, на якому було вирішено запровадити в країні низку заходів з протидії подальшому поширенню коронавірусу.
«Було вирішено запровадити низку заходів задля безпеки життя та здоров’я українців. Багато з цих заходів аналогічні діям країн, де статистика в десять і навіть в сто разів гірша від України», – заявив президент.
У своєму зверненні Зеленський розповів про рішення, які ухвалила РНБО для протидії коронавірусу. Зокрема, РНБО вирішила на два тижні закрити кордон для іноземців.
«Будуть закриті прикордонні пункти пропуску для пасажирського сполучення.Два тижні, починаючи з Нуля годин, першої хвилини 16 березня 2020 року, іноземні громадяни не зможуть потрапити на територію України ні літаком, ні поїздом, ні автомобілем, ні будь-якими іншими засобами», – наголосив президент.
Він додав, що винятки становитимуть лише іноземці, які мають право на постійне чи тимчасове проживання в Україні (представники офіційних міжнародних делегацій, організацій і дипломатичних місій).
При цьому, за словами президента, через два тижні питання закриття кордонів буде розглянуто повторно.
«Вантажні пункти пропуску – авіа-, залізничні, морські та автомобільні – продовжать працювати. Екіпажі суден, літаків, вантажних автомобілів можуть заїжджати в Україну та піддаються медичній перевірці експрес-тестами», – наголосив Зеленський у своєму зверненні.
«Щодо українців, які зараз перебувають за кордоном. Ті, хто вилетів з України чартерними рейсами у туристичну подорож, точно повернуться додому згідно розкладу. Щодо інших громадян України. Через три доби ми закриваємо регулярне авіасполучення. За цей час ви повинні повернутися додому. Ті, хто з об’єктивних причин не встигне цього зробити, мають звернутися в українське консульство. У спільній взаємодії з українськими авіакомпаніями вони будуть повернуті додому окремими нерегулярними рейсами», – наголосив президент.
Зеленськи додав, що тих українців, які повернуться, перевірять медики, а у разі необхідності їх відправлять на обсервацію (карантин).
Крім того, Зеленський запевнив, що найближчим часом інфекційні медичні заклади у кожному регіоні України будуть повністю забезпечені експрес-тестами для виявлення ознак коронавірусу.
«Постановою Кабінету міністрів уже виділено 100 мільйонів гривень на засоби індивідуального захисту. У разі потреби буде негайно виділено 500 мільйонів на закупівлю медичного обладнання для інтенсивної терапії за прискореною процедурою», – сказав голова держави і додав, що Інститут молекулярної біології НАН України виготовить 200 тисяч експрес-тестів.
Він також розповів, що для проведення тестування у регіонах України будуть використовуватися пересувні лабораторії.
Окремо президент України закликав людей похилого віку залишатися вдома.
«Людей похилого віку, особливо тих, які мають хронічні захворювання, я дуже-дуже прошу залишатися вдома. Як показує світовий досвід, а особливо досвід Китаю, де вірус уже істотно пішов на спад, найефективніший спосіб боротьби – бути вдома», – сказав президент.
Зеленський також закликав українців не панікувати і дотримуватися не лише тілесної, але й інформаційної гігієни.
«Слід пам’ятати, що гречка, сірники і туалетний папір не рятують від коронавірусу. Потрібні критичне мислення, холодна голова та заходи гігієни. Серед іншого потрібна й інформаційна гігієна», – констатував президент України.
Нагадаємо, що з 12 березня в Україні введено карантин: заборонено масові заходи за участю 200 і більше осіб, а також закриті навчальні заклади. При цьому у Львові умови карантину ще суворіші. Карантин в Україні триватиме до 3 квітня.
Коментуючи запровадження таких суворих заходів карантину на території України, де зареєстровано лише три випадки коронавірусу, Зеленський сказав: «Ми не будемо чекати офіційної сотні або тисячі хворих. У питанні життя і здоров’я українців не може бути “передчасно”. Може бути запізно. Саме тому ми діємо рішуче й на випередження».