Земельна афера може трагічно завершитись для людей, - Томенко

18:45, 12 жовтня 2012

Віце-спікер парламенту Микола Томенко вважає, що земельне питання повинно стати головним питанням нової Верховної Ради. Про це політик сказав сьогодні під час ефіру на обласному телебаченні у Житомирі.

За словами Томенка, сьогодні цілком очевидно, що влада і великий бізнес, який при підтримці влади йде у мажоритарних округах, інвестує у дві цілі: перша – отримати депутатську недоторканність, друга – підготувати базу даних соціально незахищених громадян, готових за абсурдно низькими цінами продавати землю, та, відповідно, запустити продаж землі з 1 січня 2013 року, інформує прес-служба нардепа.

Томенко переконаний, що на сьогоднішній день треба навести порядок в орендних відносинах в Україні, створити відкриту базу даних землі, мати функціонуючий земельний кадастр, переглянути і уточнити норми взаємин власників паїв і орендоутримувачів. Для прикладу, на його думку, треба дати можливість власникам паїв розривати угоди в разі їх невиконання після трьох років перебування в оренді.

Політик також зазначив, що треба чітко формалізувати, що таке відповідний відсоток щорічних виплат на паї, оскільки кожний рік відбувається гра, під час якої, штучно піднімаючи ціни на зерно чи іншу продукцію, формально виконуються так звані 3-4% виплати паїв, хоча по факту ця виплата складає максимум – 1-2%.

Окрім того, за словами М.Томенка, треба визначити, як мінімум, 1% соціального внеску на підтримку соціальної інфраструктури села, який би орендатори паїв платили сільській раді.

«На сьогоднішній день, поки нема упорядкованого контролю на ринку землі, процвітає корупція, і мешканці сіл здебільшого відносяться до категорії бідних людей. Запуск ринку землі – це земельна афера, яка може трагічно закінчитися як для людей, так і для країни», - вважає віце-спікер парламенту.

Нагадаємо, 7 вересня 2012 року Верховна Рада прийняла закон про створення земельного банку. "За" проголосувало 242 депутати при мінімально необхідних 226. Згідно опитування, більшість українців (60,7%) переконані, що питання про введення вільного ринку с/г земель має вирішуватися з урахуванням їх думки і має бути винесене на референдум.

Додамо, що 2 жовтня нардепи дозволили іноземним громадянам та підприємствам з іноземним капіталом купувати землю несільськогосподарського призначення.