Земельною реформою треба не обезземелити селянина, - міністр

15:45, 2 липня 2011

Питання земельної реформи актуальне вже протягом 20 років. Її завершення, я вважаю, є на часі. Ми повинні говорити не про ринок землі, не про продаж землі, а про завершення земельної реформи. Президент поставив завдання уряду, звертався і до парламенту – при завершенні не обезземелити українського селянина і призупинити деградацію українського села.

 

Про це 1 липня в ефірі «Шустер Live»міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк.

М.Присяжнюк говорив: «Не розумію, чому нав’язується думка, що завершення реформи – обов’язково продаж власником земельного паю. Це не так. Охочих продавати не так багато. Я буду переконувати не продавати, бо земля буде дорожчати, і постійно може приносити певний прибуток».

За словами міністра, щоб не обезземелити селян, уряд пропонує законодавчі обмеження. «Закиди, що землю скуплять іноземці не відповідає дійсності. Юридичним особам: ні українським, тим паче іноземним, чи іноземним громадянам не буде надано право купувати землю. Буде обмежено обсяги продажу землі в одні руки, в середньому - 1,5 тис. га в одні руки. І запропоновані мита, що перепродавати куплену землю у перші 10 років не буде вигідно».

Генеральний директор ТОВ «Укрзернопром Агро» Євген Ленг в дискусії зазначив: «Земельна реформа для України – колосальний цивілізаційне зрушення. Сьогодні в країні на селі земельну реформу підтримує близько 17%, біля 50% - не підтримує, решта – не визначилися. Уявімо, якщо в короткий час, за 2-3 роки, у третини населення заберуть власність. Бізнес, який звик працювати в умовах адміністративного, податкового тиску, не придумає схему, як скупити землю і створити латифундії? Звичайно, придумає. Якщо є загроза, що 1/3 населення може позбутися власності і стати маргіналами, тому що в селі іншої роботи, ніж біля землі, нема, до таких змін треба ставитися дуже виважено. Немає консенсусу з цього питання у суспільстві. Треба його далі обговорювати з населенням, селянами, фермерами. У Європі це – не економічна, а соціальна політика. Тому там є маса селян з невеликими площами землі. Вони вже обпеклися з латифундіями, коли великі землевласники диктували свої умови мільйонам людей».

Лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко зазначив, що оскільки у діючих фермерів бракує гроші, то землю у селян захочуть скуповувати ті, хто не зацікавлений у розвитку агробізнесу та інфраструктури села. «Люди бачили, що було з приватизацією, з заощадженнями, тому не вірять. ..Якщо введете приватну власність на землю, фермери її не куплять, бо не мають грошей, її куплять рєбята з Єнакієве, Донецька, Росії чи Кіпру, і будуть приходити знімати гроші, їм по барабану, як там люди живуть», - говорив він міністру.

За словами А.Гриценка, треба реалізувати конструктивну аграрну політику. «Землю в довгострокову оренду треба давати тільки тому, хто показує капітал і технології, і готовий збудувати на території молокозавод, м’ясний цех, створити робочі місця, відкрити магазини. Він тоді буде зацікавлений і в тому, щоб в школі не один вчитель навчав і фізиці, і фізкультурі, а щоб люди піднімалися».

Заступник лідера партії «Сильна Україна» Олександра Кужель зазначила, що законодавча ініціатива дозволити закладати в іпотеку право оренди в українських реаліях є дуже ризиковою. «Орендар заклав пай, не зміг повернути кредит, що далі? Що робити власникам паю? Це може бути повторенням приватизації 90-х років», - сказала вона.