Вітаємо польський народ із минулим Днем незалежності Польщі 11 листопада.
У той же день у Львівській опері польський театр показував комедію А. Фредра «Zemsta». Запрошення поширювало Генеральне консульство Польщі у Львові. Усе відбувалося доволі таємно, тому більше інформації про цю культурну подію мали тільки «самі свої», або випадково її отримували «випадкові» мешканці Львова (серед таких «випадкових» і авторка).
Оскільки для консульських установ людина – це зазвичай дратівливий і зайвий доважок до візової анкети, то писатиму не «хто», а «що».
Отже, запрошення до Львівської опери (зала вміщає 1 тис. осіб) на виставу за комедією А. Фредра НЕ отримали:
1.Палац А. Фредра у селі Вишня Городоцького району Львівської області – єдина пам’ятка, матеріальний слід, що залишився після львівської родини Фредрів.
2. Народний музей А. Фредра у цьому ж палаці – єдиний на території Галичини і цілої України народний музей великого творця польської комедії, львів’янина, діда Митрополита Шептицького. Музей створений мешканцями села Вишня.
3. Видання «Садиби родин Фредрів-Шептицьких» - єдине у світі сучасне україномовне видання про Фредра і його творчість, про садиби родин Фредрів-Шептицьких.
4. Портрет А. Фредра роботи сучасного львівського художника, безкоштовно переданий музею А. Фредра у с. Вишня.
5. Екологічна акція із розчистки і впорядкування парку садиби Фредрів, зроблена руками львів’ян навесні 2010 р.
6. Засіяний на приватні кошти львів’янина газон у парку садиби Фредра.
7. Молодіжна вистава за темами А. Фредра за участі молоді села Вишня і молоді із Кракова (2010 р.)
8. Відтворена на приватні кошти львів’ян сукня доньки А. Фредра – Софії, матері Митрополита Шептицького. Безкоштовно передана музею А. Фредра у селі Вишня.(2010р )
9. Розроблені на приватні кошти туристичні вказівники до музею-садиби А. Фредра у с. Вишня.
За усім цим стоять люди. Вони роблять це не для когось, і навіть не для запрошення на виставу польського театру. Вони роблять це для себе і для своїх дітей. І робитимуть це далі.
Їх не так багато. Від сили набралося б 1, 5 ряди в Оперному театрі.
Щоб запросити їх, працівникам польського консульства треба було мати серце (1 шт.) до цього міста і до його мешканців, або думку (1 шт.) – дипломатичну, про необхідність зближення наших двох народів.
Мабуть не виявилося ані серця, ані думки.
«Zemsta» відбулася. Можна писати рапорти. Копію – у Берлін.