На кафедрі фізичної географії Львівського національного університету ім. І. Франка працює викладач Ольга Загульська, яка публічно підтримує ЛНР та ДНР і вважає, що це українська влада розв’язала війну на сході.
Свої погляди Ольга Загульська викладає у блозі на LiveJournal, який веде ще з 2013 року та у Facebook. У замітках вона називає обстріл Маріуполя «черговою багатоцільовою провокацією [української] влади» для того, щоб «дискредитувати ополчення взагалі».
Вона переконана, що це українська влада «пішла війною на Донбас», а винен у всьому «Правий сектор». Не визнає того, що Росія надає бойовикам зброю, а вірить у те, що «ополченці відбирають «Гради» в українських військових». Також стверджує, що вони самі навчилися стріляти з важкої артилерії, яку, знову ж таки, відібрали в бою.
Жінка уже давно має нетипові, як для львів'янки політичні погляди. Так під час революції 2004 року вона підтримувала Януковича. Не змінила своїх поглядів і через 10 років. Навіть під час розстрілів на Майдані вона не вважала владу Януковича злочинною.
Втім, на диво, викладачі кафедри фізичної географії позитивно відгукуються про свою колегу, вважають її хорошим спеціалістом. Попри це вони знають про її політичні погляди, а декотрі із них навіть переглядали її блог, щоб зрозуміти витоки такого світогляду.
«Ольга Богданівна – толерантна людина, але різка за характером. Вона ніколи не приховувала своєї думки, ніколи не була «підколодною змією», яка говорить одне, а думає інше. Висловлювала свою позицію, навіть якщо вона докорінно відрізнялася від загальноприйнятої», – розповіла ZAXID.NET доцент кафедри фізичної географії Людмила Костів.
За її словами, Ольга Загульська підтримувала політику Януковича ще від часів Помаранчевої революції. Але якщо раніше вона дискутувала на політичні теми, то тепер уникає розмов із колегами про це.
«Якщо колись вона ту позицію виспорювала десь між нами, доносила до відома студентів, то в теперішній час її позиція – це її особиста справа. Я не можу сказати, що вона десь тут розносить і заражає нас своєю позицією», – підкреслила Костів.
Із колегами вона спілкується тільки з приводу якихось побутових речей. А однодумців, схоже, знаходить в інтернеті. Як розповіли викладачі, власної сім’ї у Ольги Богданівни немає, тому, очевидно, вона має достатньо часу, щоб цікавитися політичними речами такого характеру.
Утім, викладачі й самі не можуть зрозуміти, чому вона підтримує терористичні організації, не маючи з ними жодного зв’язку і зиску з того. Родом вона із Сокальського району, виросла в західноукраїнській сім’ї, родичів у Росії чи ДНР/ЛНР не має.
«Мені теж цікаво дізнатися звідки йдуть корені її поглядів. Я пробувала, але не докопалася», – дивується Людмила Костів.
Однак вона стверджує, що як викладач, як науковець, Ольга Загульська є незамінною і наголошує на тому, що у блогах та соцмережах вона не декларує того, що викладає в університеті.
Схожу думку висловив ще один колега Загульської, доцент кафедри фізичної географії Павло Шуберт.
«В колективі вона на конфлікти не йде. Мені особисто теж нічого поганого не зробила. Фахівець – нормальний, має добре аналітичне мислення. А політика – це її особиста справа. У дискусії я з нею вступав, але я маю одні погляди, вона – інші, тому ми розійшлися. Корені її поглядів – це для мене загадка», – зазначив він.
Журналіст ZAXID.NET у рамках експерименту як студент відвідав пару Ольги Загульської під назвою «Краєзнавство і туризм». Але сподівання про те, що викладач нав’язуватиме студентам свої погляди не підтвердилися. Дізнався багато нового про законодавство у сфері туризму, але жодного слова про політику, тим паче війну на сході та її оцінку на парі не було.
Після пари вдалося поспілкуватися і з Ольгою Загульською. Вона не приховує того, що підтримує ДНР та ЛНР і щиро вірить у те, що таким чином мешканці Донбасу виборюють свої конституційні права на те, щоб спілкуватися російською мовою. «Я ні з того ні з сього не почала підтримувати ЛНР і ДНР. Потрібно дивитися в корінь цього питання», – каже вона. А почалося усе з того, що «нова влада», яка «незаконно прийшла після Януковича» скасувала закон про регіональні мови.
«Коли цей закон відмінили, я зрозуміла, що це буде певне посягання на їх права. Тільки з міркувань справедливості, а не через те, що в мене особливі почуття до російської мови. Чому мають звужувати їхні мовні права? Чому, коли вони хочуть святкувати 9 травня, то їм це забороняють? Якщо вони не шанують Бандеру і Шухевича, то навіщо їм цих героїв нав’язувати?», – вважає Загульська.
На її думку, це українська влада не виконувала умови попередніх «мінських домовленостей», тому конфлікт на сході продовжувався.
«В планах української влади був наступ і вона не відводила війська, а готувалася до того, що візьме реванш. Це не те, що я так хочу думати. Це і логіка, і поведінка, і те, що вони дуже хотіли мати іноземну зброю. Через то почався останній конфлікт, якого не мало бути. Вони вже готувалися до зими, засклили вікна, жили мирним життям. І тут все знову зруйновано. Їм цього не потрібно. Якщо вони там залишаються жити, то для чого їм руїни?», – стверджує Загульська, повторюючи вигадки російської пропаганди.
Але вона наголосила, що не дивиться ні українського, ні російського телебачення. В інтернеті читає російські «РИА-Новости» та «Українську правду». Втім, з її слів стає зрозуміло, що вона читає також новини сепаратистів, адже в курсі останніх заяв їхніх ватажків.
«Я сьогодні зранку прочитала, що 17 батальйонів військових сил України перейшли під керування Правого сектору», – каже вона, посилаючись на нічим не підтверджену заяву міністра оборони так званої ДНР Володимира Кононова, яку переповіли «Новини Новоросії».
Про те, що вона читає «ДНРівські» видання свідчать також її слова: «У них на сайті є перелік усієї зброї, яку вони вилучили».
Загульська переконана, що війну на сході розв’язав Правий сектор та прихильники Майдану, який для неї особисто був «агресивним середовищем». А додатком до всього стало запровадження АТО проти «жителів Донбасу, які самі між собою не воювали».
«Наприкінці Майдану учасники революції і Правий сектор були озброєні, той же Ярош про це говорив. До них поїхали спочатку з автоматами. Потім проти них почали використовувати танки, гармати – вони теж почали використовувати танки», – вважає вона.
Однак Ольга Загульська навіть не хоче чути про походження цієї зброї, мовляв, я не експерт і в мене там нема нікого зі знайомих, які б підтвердили, що зброя із Росії.
Свій блог Ольга Загульська почала вести від 2013 року. Тоді вона була дописувачем у «Газеті 2000», яка відома антиукраїнською позицією.
«Це мене захопило і я постійно відстежую ті події і викладаю свої думки у блозі. Але не можна мати якісь претензії до людини, яка викладає те, що думає», – переконана вона. До слова, скандального блогера Руслана Коцабу, який публічно закликав бойкотувати мобілізацію затримали працівники СБУ за підозрою у державній зраді.
Однак Ольга Загульська до зриву мобілізації не закликає. А свою позицію виправдовує виключно демократичними міркуваннями та мотивами власного бачення справедливості.
«Я завжди заступаюся за тих, кого ображають. Незалежно від того, знаю я ту людину чи ні. Тому коли їх [жителів Донбасу] почали давити, то я стала на їх бік. Люди повинні мати однакові конституційні права. Для чого їх позбавляти мови, традицій, тої російськості, яку вони мають», – вважає Загульська.
Декан географічного факультету Володимир Біланюк показує роздруківки дописів із сторінки Ольги Загульської у Facebook. Він розповів, що про її погляди знають викладачі та студенти, але ніхто не скаржився на те, що свої переконання вона комусь нав’язує. Розповів, що викликав її на розмову до себе у кабінет, де вона підтвердила, що справді сама пише блоги. Втім, зазначив, що не має права покарати її за такі думки.
«Зауважень щодо викладання курсу, який забезпечує Ольга Загульська, чи до неї, як науковця, у мене немає. Колись деканам було легше, бо були певні ідеологічні рамки, а зараз – вільнодумство. Кожен учасник навчального процесу має свою думку. Так вийшло, що з думкою Ольги Загульської не згідний ніхто: ні я, як декан, ні понад дві тисячі студентів, ні понад 100 науково-педагогічних працівників», – підкреслив він.
Декан також додав, що з моральної точки зору засуджує її дописи у соціальних мережах, але як її керівник не може дати їй навіть догани за те, що вона має свою думку.