Змії в лісі, на полі й навіть коло хати. У четвер до Сколівської районної лікарні потрапили троє жінок та дівчинка. Усі постраждали від укусів карпатської гадюки.
Пані Марія йшла збирати чорниці на поляні неподалік села. Із великої компанії постраждала лише вона – гадюка вкусила жінку за палець на руці. До лікарні пані Марія півдороги йшла пішки.
«Вже як додому поверталися, я там схилилася за сумочкою, я навіть не побачила як то сталось. Вона вкусила, мене дуже запекло, і я почала кричати. Всі до мене позбігалися. Була трошки слабість, і я умилася водою», – розповідає пані Марія.
Таке часто трапляється в Сколівському районі – змії ховаються при корінні кущів у лісі. А ось пані Одарку гадюка цапнула за ногу на власному подвір'ї, біля квітника.
«Пройшла – і наступила на щось, що мене дуже вкусило. Я зразу подумала, що це оса. Тоді повернулася – ні, ящірка! Тоді подивилася, а то маленька гадина від мене поповзла. Спочатку нічогісінько не відчувала, симптомів ніяких. А от потім мене почало на рвати тягнути», – каже пані Одарка.
А ось Мар'яну під час вагітності змія вкусила в полі. Не врятували навіть високі чоботи – і за кілька годин лікування в районі її перевели до Львівської обласної лікарні. Зараз життю вже загрози немає.
«Чоботи мала високі – аж до колін. І чую, воно наче залоскотало за ногу. Зразу я не відчула укус, я її просто побачила, відкинула, а потім бачу, що зуби і кров починає просочуватися», – розповідає Мар'яна.
У четвер до реанімації Сколівської лікарні загалом надійшли четверо пацієнтів – три жінки та п'ятнадцятирічна дівчинка. Усі постраждали від укусу карпатської гадюки – це єдина отруйна змія в цьому районі.
«Деякі пацієнти поступили без ознак загальної інтоксикації, і дитинка також. Дві інші жінки мали явища інтоксикації, виражену нудоту, блювоту, пронос. Але стан їх стабілізувався, наразі він стабільний», – пояснює в.о. заввіділення реанімації Сколівської районної лікарні Наталія Козак.
Лікуватимуться пацієнтки ще щонайменше тиждень. У Сколівській районній лікарні є спеціальний антидот індійського виробництва, та його вводять лише тоді, коли постраждалий впізнав змію, що його вкусила та прибув до лікарні упродовж двох годин. Втім, сколівські лікарі бережуть антидот для складних ситуацій. В решті випадків, а таких більшість, лікують по-іншому: протинабрякова терапія, курс антибіотиків, мазі.
«Тоді вже постає питання вибору, чим лікувати, і тоді як правило йде симптоматичне лікування. Але то все індивідуально, в залежності від стану пацієнта, в залежності від призначень лікаря», – додає заступниця головного лікаря Оксана Яремко.
Зазвичай гадюки мешкають у мишачих нірках. Запах попередньої жертви приваблює наступну здобич. Активізуються у час спеки та підвищеної вологості. Можуть вилізти назовні й перед літньою грозою – щоби підживитися заздалегідь. Аби запобігти нападу плазуна, натуралісти радять прихопити зі собою палку й наробити якомога більше шуму.
«Наша гадюка ніколи не атакує першою. Вона старається максимально зробити все можливе, для того щоб уникнути зустрічі. Але, на жаль, інколи бувають такі раптові зустрічі. Тому, коли рухаєтеся, палкою перед собою розчищайте дорогу, тоді вона раніше вас почує, помітить і піде», – розповідає директор еколого-натуралістичного центру Ігор Астахович.
Якщо змія все ж вкусила, у жодному випадку не можна перев'язувати кінцівку джгутом або ж висмоктувати отруту – через мікротріщинки в роті токсини можуть потрапити до крові чи шлунку. Обов'язково якомога менше рухатись й щонайвидше звернутися до лікарів.